Kolka nerkowa

Kolka nerkowa
5 (100%) 5 głosów

Kolka nerkowa, to podobnie jak w przypadku takich dolegliwości, jak kolka wątrobowa lub kolka jelitowa, ostrzeżenie dla organizmu, że mogą gromadzić się w nim różnego rodzaju złogi. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia ze złogami zlokalizowanymi w nerkach.

Objawy kolki nerkowej

Podstawowym objawem kolki nerkowej jest silny ból, który pojawia się nagle w okolicach, w których znajduje się nerka. Taki ból może promieniować do cewki moczowej i pęcherza, a niekiedy także do uda.

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej parcie na mocz jest zwykle bardzo bolesne. Powoduje to sytuację, w której mocz oddaje się stopniowo i trzeba poświęcić na to dużo czasu. Jeśli chodzi o inne objawy towarzyszące kolce nerkowej, wyróżnia się wśród nich wzdęcie brzucha, nudności i wymioty, a niekiedy także wysokie ciśnienie krwi i gorączkę.

Przyczyny kolki nerkowej

Na wytworzenie się kamieni nerkowych, których efektem jest kolka nerkowa, wpływ może mieć szereg czynników. Po pierwsze, jest to zbyt mała ilość wody dostarczana do organizmu, po drugie – przesycenie moczu związkami chemicznymi, które ulegają krystalizacji, a także częste biegunki, dieta bogata w białko oraz nadmiar witaminy C w organizmie. Również przyczyną występowania kolki nerkowej mogą być wady genetyczne, szczególnie w zakresie budowy moczowodów.

Jak się zachować w przypadku ataku kolki nerkowej?

W przypadku ataku kolki nerkowej należy jak najszybciej zaaplikować lek przeciwbólowy lub rozkurczowy. Oprócz tego pomocne może się okazać także przyłożenie do bolesnego miejsca termoforu. Wydzielane z niego ciepło jest w stanie zminimalizować ból. Oprócz tego zalecane jest picie dużej ilości płynów. Mowa jest tutaj nawet o 3-4 litrach. Taka ilość płynu ułatwia przesuwanie się kamienia nerkowego, umożliwiając jednocześnie także jego częściowe rozpuszczenie się.

Gdy kamień nerkowy jest mały, możliwe jest jego pozbycie się z organizmu. W takim przypadku dolegliwości związane z kolką nerkową zanikają już po kilku dniach. W przypadku wystąpienia ataku kolki nerkowej, nawet gdy uda się zlikwidować jej objawy, należy udać się do lekarza, cele zbadania problemu.

Jak diagnozowana jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa jest diagnozowana na podstawie wykonania takich badań, jak RTG jamy brzusznej, badanie USG oraz tomografia komputerowa – więcej o badaniach tutaj: http://kolka-nerkowa.pl/. Na podstawie badania lekarz podejmuje decyzję na temat tego czy kolka nerkowa będzie leczona u konkretnej osoby odpowiednią dietą oraz stosowaniem zwiększonej ilości płynów, czy też konieczne będzie zastosowanie leczenia operacyjnego polegającego na usunięciu kamieni nerkowej podczas specjalistycznego zabiegu.

Zabiegi usuwające kamienie nerkowe

Jeśli chodzi o zabiegi, dzięki którym można zlikwidować kamienie nerkowe, zalicza się do nich rozbijanie ich za pomocą specjalistycznego przyrządu EWSL. Jest to rozbijanie kamieni za pomocą tzw. fali. Oprócz tego, w przypadku dużego kamienia nerkowego, który bardzo skutecznie blokuje przewody moczowe, można również zastosować nefroskop. Rozbija on kamień na mniejsze części, co ułatwia ich wydalenie.


2 comments on “Kolka nerkowa

  1. Ala napisał(a):

    Tomograf komputerowy to najlepsza metoda na sprawdzenie czy ból w okolicach uda to nie jest przypadkiem kolka nerkowa. Bo nie można lekceważyć tej dolegliwości. To najgorsze co można zrobić, więc nie odpuszczajcie i róbcie badania, nawet jak trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

  2. zła napisał(a):

    Kolka nerkowa zawsze powodowana jest przez kamienie, ale je przecież można rozbić tymi falami czy ultradźwiękami. Nawet jak nie w całości, to jak się zmniejszą i że tak powiem trochę obłupią, to dolegliwości częściowo ustępują i ból jest mniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 9 = 14