Skuteczne leczenie choroby refluksowej

Skuteczne leczenie choroby refluksowej
4.8 (95%) 12 głosów

Choroba refluksowa jest schorzeniem, o którym wiadomo coraz więcej. Można określić ją jako schorzenie cywilizacyjne, często spowodowane nieprawidłowym spożywaniem posiłków i niewłaściwą dietą. Choć istnieją sposoby pozwalające uniknąć nadmiernego refluksu, coraz więcej osób skarży się na dolegliwości nim spowodowane. Jak można zdiagnozować i wyleczyć tę chorobę?

Właściwe zdiagnozowanie choroby jest możliwe zazwyczaj wtedy, gdy osoba cierpiąca na dolegliwości po spożyciu posiłku, udaje się do lekarza. Rzadko można określić samodzielnie, czy dane objawy są spowodowane przez cofanie się treści pokarmowej, czy też na przykład przez infekcję. Dolegliwości opisywane jako zgaga, mogą zostać pomylone na przykład z zawałem serca, dlatego zawsze warto jest udać się do specjalisty. Właściwa diagnoza może być utrudniona również ze względu na to, iż objawy choroby refluksowej bywają niestandardowe i związane na przykład z układem oddechowym.

Diagnoza choroby refluksowej

Postawienie prawidłowej diagnozy wiąże się zwykle z przeprowadzeniem testów. Jednym z nich może być po prostu podanie odpowiednich leków. Jeśli zauważona zostanie poprawa, w większości przypadków oznacza to, iż jest to właśnie choroba refluksowa. Ta metoda jednak, co oczywiste, nie pozwala na określenie, czy sok żołądkowy spowodował już jakieś zniszczenia.

Podobnie działa metoda tak zwanej pH-metrii. Polega ona na umieszczeniu sondy w przełyku na całe dwadzieścia cztery godziny. Pozwala to ocenić, czy treść pokarmowa wydostaje się z żołądka. Ten sposób, ze względu na małą inwazyjność, często jest wykorzystywany w przypadku diagnozowania dzieci.

By stwierdzić, czy nadmierny refluks spowodował już jakieś powikłania oraz czy jego powodem jest na przykład wada budowy wpustu żołądka, można użyć badania rentgenowskiego. Zmiany będą widoczne, ponieważ pacjent musi przed wykonaniem zdjęcia wypić specjalny kontrast. Dzięki temu można zobaczyć na przykład, czy w przełyku blisko żołądka nie powstały uchyłki (patologicznie zmienione miejsca, gdzie może zalegać pokarm).

Zdiagnozowanie zmian wywołanych przez chorobę refluksową jest możliwe również poprzez wziernikowanie przełyku. Choć badanie nie jest przyjemne, to jednak pozwala na dokładne obejrzenie spowodowanych przez schorzenie zniszczeń.

Leczenie choroby refluksowej

Po właściwej diagnozie leczenie choroby refluksowej polega na podawaniu odpowiednich środków dostępnych tylko na receptę. Jeśli zmiany spowodowane przez chorobę są poważne, konieczne może być również leczenie operacyjne. Nie należy odkładać wizyty u specjalisty, ponieważ patologiczne zmiany przełyku powodują zwykle jego przewlekłe zapalenie. To może doprowadzić nie tylko do zwężenia przełyku, ale również do powstania nowotworu – o tym przeczytasz więcej tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/.

Terapia polega często również także na ustaleniu z lekarzem liczby i rodzajów posiłków w ciągu dnia. Wiele potraw i przypraw przyczynia się do natężenia objawów choroby refluksowej. Lekarz zaleca często także odstawienie używek. Bez spełnienia tego warunku skuteczna terapia, która zapewnia brak dolegliwości, nie jest zwykle możliwa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 38