Swędzenie pochwy

Swędzenie pochwy
4 (80%) 6 głosów

Swędzenie pochwy jest związane z grzybicą pochwy.

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy jest obok bakteryjnego zapalenia pochwy przyczyną infekcji dróg moczowo-płciowych.

Przyczyny powstawania grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to choroba, która jest spowodowana przez drożdżaki. Drożdżaki znajdują się w organizmie człowieka. Miejsce występowania drożdżaków to skóra i błona śluzowa. W większości przypadków grzybicę pochwy powoduje grzyb Candida albicans. Pałeczki kwasu mlekowego uniemożliwiają namnażanie się drożdżaka. W przypadku gdy liczba pałeczek jest mała dochodzi do namnożenia się drożdżaka. Efektem namnożenia jest zakażenie narządów płciowych. Przyczyny powstawania grzybicy pochwy to:

 • długi okres przyjmowania antybiotyków,
 • osłabienie układu immunologicznego,
 • niewłaściwa dieta,
 • złe odżywianie,
 • nieodpowiednie ubranie,
 • korzystanie z wspólnych ręczników, gąbek do mycia oraz mydła.

Należy też pamiętać, że grzybica pochwy to choroba, która przenoszona jest drogą płciową. Chorobą mogą zarazić się mężczyźni i kobiety podczas stosunku seksualnego. Do zakażenia się chorobą, która jest przenoszona drogą płciową może dojść wtedy gdy stosunek seksualny jest niezabezpieczony.

Czytaj więcej na portaludermatologicznym.pl

Objawy związane z grzybicą pochwy

W początkowej fazie odczuwalne jest swędzenie pochwy i podrażnienie okolic intymnych u kobiet.Dlatego jeżeli zaczynamy odczuwać swędzenie pochwy czy podrażnienie okolic intymnych należy bardzo szybko skontaktować się z lekarzem. Obok swędzenia pochwy czy podrażnienia okolic intymnych innymi objawami są w przypadku kobiet to:

W przypadku mężczyzn objawami chorobą są:

 • powstawanie czerwonych, swędzących plamek, które mogą przerodzić się w biały nalot,
 • zaczerwienie się skóry prącia.

Leczenie 

Jeżeli tylko odczuwamy powyższe objawy to powinniśmy się bardzo szybko umówić na wizytę u lekarza. Warto też zrobić pełną diagnostykę testami wenerologicznymi by się upewnić, że wszystko jest w porządku. Obok testów wenerologicznych warto udać się również do lekarza. Leczenie objawów choroby zależy głównie od stopnia zaawansowania. Lekarz może wybrać leczenie miejscowe lub połączyć je z doustnymi środkami. Najczęściej lekarze zalecają stosowanie silnej dawki antybiotyku i używania przez pewien okres czasu środków dopochwowych. Okres leczenia trwa zazwyczaj 2 tygodnie, ale w przypadku choroby już mocno rozwiniętej okres leczenia może wydłużyć się do miesiąca. Należy pamiętać w przypadku osób aktywnych seksualnych, że leczeniu powinni się poddać oboje partnerzy. W przypadku nie poddania się terapii przez oboje partnerów bardzo pewnym jest to, że choroba się nawróci. W trakcie okresu leczenia należy powstrzymać się stosunków seksualnych, albo przynajmniej nie zapominać o stosowaniu prezerwatywy. Środki stosowane do leczenia miejscowego to:

 • maści,
 • kremy,
 • globulki dopochwowe.

W leczeniu choroby grzybicy pochwy można zastosować domowe sposoby. Jednak należy pamiętać, że nie należy ich używać jako głównego sposobu walki z chorobą. Domowe sposoby leczenia pozwolą na łagodzenie objawów i mogą być stosowane jako wspomaganie leczenia. Domowe sposoby leczenia to:

 • stosowanie odpowiedniej diety, która jest bogata w witaminy C,A oraz H,
 • stosowanie nasiadówki ziołowych z olejkiem z drzewa herbacianego i wyciągiem z nagietka,
 • stosowanie octu poprzez zmieszanie go z wodą,
 • przemywanie sromu płynem.

W pierwszej kolejności w leczeniu objawów należy wybierać testy wenerologiczne i wizyty u lekarza.

Zapobieganie

W celu uniknięcia powrotu choroby należy dbać o higienę intymną. Należy stosować przewiewną bieliznę i unikać obcisłych ubrań z sztucznych materiałów. Należy też stosować płyny do higieny intymnej o pH 5,5 w celu utrzymania odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że swędzenie pochwy może być efektem choroby przenoszonej drogą płciową i dlatego należy mieć na uwadze jak wygląda nasze życie intymne. Choroby przenoszone drogą płciową to nie tylko grzybica pochwy, ale też i inne, które mogą okazać się bardzo grożne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *