Bóle i dolegliwości w menopauzie

Bóle i dolegliwości w menopauzie
4.5 (89.23%) 13 głosów

Podczas menopauzy pojawia się wiele dolegliwości. Niektóre z nich są od razu rozpoznawalne jako objawy przekwitania, inne zaś są kojarzone z innymi schorzeniami. Warto wiedzieć, jakie są dolegliwości w menopauzie, by jak najszybciej rozpocząć kurację fitoestrogenową lub standardową obecnie hormonalną terapię zastępczą.

Objawy menopazy

Pierwszym z objawów menopauzy, który zazwyczaj jest zauważany przez kobiety, to zaburzenia cyklu miesiączkowego. U kobiet które do tej pory miesiączkowały regularnie pojawiają się zaburzenia cyklu. Samo krwawienie również może trwać dłużej lub krócej. Warto pamiętać, że w przypadku końcowych miesiączek krwawienie może być bardzo intensywne, porównywalne do krwotoku. Kobiety, które nawet po okresie dojrzewania nie mają regularnych cykli miesiączkowych mogą nie zauważyć tego początkowego objawu. Podczas menopauzy występują jednak również inne dolegliwości.

Jednym z bardziej swoistych objawów menopauzy są tak zwane uderzenia gorąca. Charakteryzują się one odczuciem gorąca w górnej części ciała, po czym następuje uczucie ochłodzenia. Jeśli tego typu epizody występują w dużym natężeniu, dodatkową dolegliwością będzie nadmierne pocenie się, zwłaszcza podczas snu. W takim przypadku trudno jest również wypocząć w nocy, ponieważ tego typu objawy menopauzy mogą znacznie utrudniać zasypianie.

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy może być ból głowy. Zdarza się, że to właśnie w tym okresie następuje wzmocnienie tak zwanych migrenowych bólów głowy, które uniemożliwiają jakąkolwiek codzienną aktywność. Jeśli tego typu dolegliwości zaczęły się wraz z rozpoczęciem się okresu menopauzy, można zapobiegać kolejnym migrenowym epizodom poprzez zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. W celu zmniejszenia częstotliwości występowania migreny warto zmienić tryb życia – wskazane są zwłaszcza spacery na świeżym powietrzu i rezygnacja z używek.

Bóle w menopauzie

Bóle w menopauzie, a przynajmniej poważny dyskomfort, może pojawić się także w okolicach intymnych podczas stosunku. Dolegliwości tej sfery mogą być spowodowane między innymi suchością pochwy. To właśnie w okresie menopauzy zaczyna się proces zmian zanikowych pochwy. Błona śluzowa wyścielająca pochwę staje się cieńsza, co sprzyja uszkodzeniom oraz otarciom podczas stosunku. By zapobiec tego typu dolegliwościom należy pamiętać między innymi o zastosowaniu lubrykantów.

Bóle podczas menopauzy mogą pojawić się również w okolicy stawów. W ten sposób może niekiedy objawiać się menopauza. Ponadto, jeśli w okresie menopauzy pojawiła się także nadwaga, to bóle w okolicach stawów wskazują na ich zużycie. Jeśli takie dolegliwości pojawiają się niemal codziennie, należy udać się do reumatologa. Odpowiednio wcześnie zastosowana kuracja pozwala na długie zachowanie sprawności nawet w przypadku chorób o podłożu immunologicznym.

Pomimo tego, że dolegliwości w okresie menopauzy występują dość powszechnie, to nie należy ich lekceważyć. Niektóre z nich mogą bowiem wskazywać na początek poważnych chorób serca lub układu ruchowego.


One comment on “Bóle i dolegliwości w menopauzie

  1. Trolinka pisze:

    Nie ma się co oszukiwać, menopauza jest bolesna. Zwłaszcza bóle głowy mogą mocno dokuczyć, bo praktycznie cały czas jest kłopot z nimi i nie można się ich pozbyć. Nie działają żadne tabletki i proszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − = 97