Menopauza a seks

Menopauza a seks
4.1 (82%) 20 głosów

Uprawianie seksu w menopauzie może być powodem dyskomfortu. Warto więc poznać sposoby, które zmniejszą przykre dolegliwości. Co jest powodem nieprzyjemnych objawów w okresie menopauzy oraz jak można poprawić współżycie seksualne także w tym czasie?

Menopauza a uprawianie seksu

Pożycie seksualne par będących w okresie menopauzy i najczęściej również andropauzy (męskiej menopauzy) zazwyczaj znacznie się pogarsza. Powodem jest takiego stanu jest wiele czynników. Spadek poziomu hormonów wpływa negatywnie między innymi na stan błony śluzowej pochwy, co sprzyja różnym infekcjom, powodującym dyskomfort. Zanik błony śluzowej to także często problem z nawilżeniem – wtedy mogą pojawić się nie tylko otarcia, ale również pęknięcia pochwy w czasie stosunku. W celu zapobiegania tego typu konsekwencjom zaleca się stosowanie odpowiednich lubrykantów lub nawilżających maści działających nawilżająco i leczniczo.

Menopauza a seks – rola psychiki

Dyskomfort podczas stosunku może być również spowodowany innymi czynnikami. Często podczas menopauzy i po niej kobieta odczuwa spadek nastroju, co przekłada się także na obniżenie popędu seksualnego. Taki stan nie musi być jednak trwały. Wiele kobiet w tym czasie odczuwa wręcz wzmożony popęd seksualny. Jeśli problemy w sypialni mają tak naprawdę podłoże psychiczne, warto po prostu porozmawiać z partnerem. Wskazana bywa również wizyta u seksuologa. Nie warto w tym przypadku wierzyć w powszechną opinię, iż kobieta w pewnym wieku nie powinna mieć już potrzeb seksualnych. Brak chęci na aktywność seksualną może być spowodowany także rutyną w sypialni. Zazwyczaj pary, które są właśnie w okresie andro- i menopauzy odczuwają znudzenie i to także często bywa powodem nieudanego pożycia. Warto wtedy wprowadzić zmiany, które wspomogą ponowne odnalezienie dawnej atrakcyjności w partnerze.

W przypadku, gdy powodem obniżonego libido jest depresja, warto również udać się do specjalisty. Nieleczona depresja może być bowiem powodem poważniejszych problemów. Spadek nastroju może wynikać również z niewykrytej choroby tarczycy. Dlatego też nie należy bagatelizować takich objawów jak brać chęci do wykonywania codziennych zajęć i ogólne przewlekłe zmęczenie, które jednocześnie są dość częste przy menopauzie.

W przypadku, gdy menopauza powoduje poważne dolegliwości, które uniemożliwiają ponowne rozpoczęcie współżycia i normalną aktywność podczas codziennych czynności warto rozważyć rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Zazwyczaj minimalizuje ona dolegliwości związane ze spadkiem poziomu hormonów.

Czy seks podczas menopauzy może być bardziej atrakcyjny?

Choć z biologicznego punktu widzenia wydaje się to niemożliwe, to jednak wiele par odczuwa większą przyjemność z pożycia dopiero po okresie menopauzy. Uważa się, że duży wpływ ma na to świadomość, iż akt seksualny w tym przypadku nie niesie ze sobą ryzyka spłodzenia nowego potomstwa. Także bardzo dobrze poznane potrzeby swoje i partnera sprawiają, że choć poziom hormonów jest niższy, to aktywność seksualna przynosi większą satysfakcję.

Menopauza a seks
Seks podczas menopauzy przez wiele osób traktowany jest jako temat tabu. Tymczasem aktywność seksualna jest bardzo wskazana w tym okresie, między innymi jako środek poprawiający nawilżenie pochwy oraz metoda poprawy nastroju. O czym warto wiedzieć decydując się na seks w czasie menopauzy?

Menopauza to stopniowy proces. Dlatego też po pojawieniu się początkowych objawów nie występuje jeszcze zazwyczaj całkowity brak miesiączki. Dopiero w okresie po menopauzie naturalne zajście w ciążę staje się całkowicie niemożliwe. Warto o tym pamiętać i wybrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną. Najlepiej skonsultować decyzję z lekarzem ginekologiem.

Popęd seksualny podczas menopauzy

W okresie menopauzy może wystąpić problem tak zwanego zmniejszonego libido. Niekiedy znika on po zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, która pozwala utrzymać wyższy poziom hormonów płciowych w organizmie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kobiety odczuwają brak libido zarówno w okresie menopauzy, jak i po nim.

W przypadku, gdy seks w okresie menopauzy nie sprawia już przyjemności warto zwrócić uwagę na dwie sprawy. Często po zmniejszeniu poziomu hormonów płciowych można zauważyć pogorszenie napięcia mięśni. To powoduje nie tylko dyskomfort podczas stosunku, ale może być także powodem nietrzymania moczu. Jednym ze sposobów poprawy tego stanu jest ćwiczenie mięśni Kegla. Instrukcje na temat prawidłowego wykonywania tego typu ćwiczeń powinien podać ginekolog. Tylko odpowiednio wykonywanie ćwiczenia mięśni Kegla mogą przynieść rezultaty.

Menopauza a seks – inne problemy

Nie każda kobieta decyduje się na hormonalną terapię zastępczą. Nie zawsze tego typu kuracja jest konieczna. W takim przypadku może pojawić się suchość pochwy, która wywołuje dyskomfort podczas stosunku. Wtedy warto zaopatrzyć się w preparaty nawilżające w formie kremu lub żelu. Czasami problem może zostać rozwiązany także przez odpowiednie preparaty antykoncepcyjne. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dobrać tabletki z odpowiednią ilością hormonów. Tego typu leki złagodzą dolegliwości menopauzy.

Problem z aktywnością seksualną może wynikać także z depresji. Na zaburzenia samopoczucia w okresie menopauzy cierpi obecnie wiele kobiet. By im zapobiegać można stosować różne metody – wskazana jest między innymi umiarkowana aktywność fizyczna. Warto również zastosować specjalną dietę bogatą w produkty zawierające fitoestrogeny. Należy jednak pamiętać, że te działania mogą nie pomóc. Depresja w okresie menopauzy może bowiem wynikać także z nieprzystosowania do zmian w organizmie. W takich przypadkach konieczna bywa pomoc specjalisty – depresji nigdy nie należy lekceważyć. Należy przy tym pamiętać, że satysfakcjonująca aktywność seksualna jest często uznawana za jeden ze środków zapobiegających depresji.

Dolegliwością pojawiającą się w okresie menopauzy jest także przewlekłe zmęczenie. Jeśli ten stan zmieni się w wyczerpanie znacznie utrudnia wykonywanie jakichkolwiek codziennych czynności. Dlatego też warto w takich przypadkach udać się do lekarza w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii – powinna ona przynieść efekty po kilku miesiącach stosowania.


7 comments on “Menopauza a seks

 1. ololololo pisze:

  Jeżeli nie ma żadnej infekcji to seks podczas menopauzy jest jak najbardziej możliwy, a nawet wskazany. W końcu można bowiem bez krępacji robić wszystko to, co jest możliwe i co nam się rzewnie podoba. Klimakterium to zazwyczaj tylko gorszy humor, więc seksem można go sobie doskonale poprawić.

 2. Jaga pisze:

  Najgorzej jak kobieta ma menopauzę, a mężczyzna andropauzę. Zwłaszcza w tym samym czasie, ale to mężczyzna zazwyczaj musi być w takim przypadku znacznie starszy. Wtedy nie dość, że współżycie spada prawie do zera, to jeszcze jest tak, że robi się mocno nerwowo – bo hormony szaleją. I rządzą.

 3. Basia pisze:

  Mam wrażenie że moje libido rośnie wraz z menopauzą,nawet zastanawiałam się czy to normalne mieć taki popęd seksualny w moim wieku(57). Oczywiście jestem bardzo szczęśliwa z moim młodszym partnerem,a nasze fantazje erotyczne rosną z tygodnia na tydzień. Nigdy ,nawet jak miałam 20 lat nie miałam tak udanego pożycia seksualnego jak teraz. Acha zapomniałam dodać że nawet nie mam pojęcia co to jest suchość pochwy.

 4. Anetta pisze:

  Witam serdecznie. Mam na imię Anetta i mam to samo. Mogłabym nie wychodzić z łóżka uwielbiam kochać się z moim mężem. Niestety jemu brakuje coraz częściej sił co bardzo mnie martwi nie wiem co robić???

 5. Evita pisze:

  Nie wiem jak to jest, że ja wogóle nie czuję zadowolenia z seksu a lubię się kochać, co to może być? Mam 49 lat, i poprostu nic nie czuję

 6. beataa pisze:

  u mnie z suchościa pochwy poradziły sobie świetnie te globulki Mucovagin, rewelacyjne sa i znów nasze życie seksualne kwitnie, a takiego seksu w wieku 55 lat mogliby nastolatkowie pozazdrościć

 7. Bożena pisze:

  Jestem po 50-ce mój partner kilka lat starszy uprawiamy sex od 30-u lat, ale nigdy w młodości nie przeżywaliśmy w łóżku takiego odlotu jak teraz.Suchość pochwy zapomnijcie o tym wystarczy ,że się do niego przytulę i jestem gotowa.Kochajcie się bo życie ucieka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 1 =