Menopauza u mężczyzn

Menopauza u mężczyzn
5 (100%) 9 głosów

Chociaż powszechnie znany jest okres menopauzy, czyli proces przekwitania płciowego u kobiet, to bardzo rzadko wspomina się o andropauzie, czyli przekwitania płciowego u mężczyzn. Jak wygląda menopauza u mężczyzn i w jaki sposób można zapobiegać występującym wtedy dolegliwościom?

Menopauza u mężczyzny najczęściej jest spowodowana zmniejszeniem produkcji testosteronu – męskiego hormonu płciowego. Najbardziej znaną dolegliwością z tym związaną są problemy z erekcją. Ale to nie jedyny objaw męskiej menopauzy. Zmiany związane z niższym poziomem hormonów mogą mieć aspekt zarówno psychiczny jak i fizyczny. Pojawiają się więc problemy z koncentracją, ogólne zmniejszenie sprawności intelektualnej i fizycznej. Szczególnie dotkliwy może być spadek masy mięśniowej, tendencja do tycia oraz łysienie.

Menopauza u mężczyzny

Podobnie jak w przypadku kobiet możliwe jest zmniejszenie wyżej wymienionych dolegliwości po zastosowaniu specjalnej terapii hormonalnej. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza, zamiast stosować na przykład preparaty z testosteronem w kremie. Warto pamiętać, że u mężczyzn andropauza nie jest związana z brakiem możliwości spłodzenia dziecka. Jednak ilość plemników w spermie może znacznie się zmniejszyć, dlatego reprodukcja staje się o wiele trudniejsza.

Menopauza u faceta może przebiegać w nieco mniej dokuczliwy sposób, jeśli dany mężczyzna wcześniej zadbał o stan swojego zdrowia. Objawy andropauzy są mniej dokuczliwe w przypadku, gdy mężczyzna uprawiał wcześniej sport lub chociaż włączał do codziennego trybu dnia umiarkowaną aktywność fizyczną. Także brak używek takich jak alkohol i papierosy sprawia, że spadek poziomu androgenów staje się mniej odczuwalny. Mimo wszystko podczas andropauzy mogą pojawić się zaburzenia nastroju. Jeśli natężenie pesymistycznych myśli jest bardzo duże i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności konieczna jest wizyta u lekarza.

Męska menopauza

Obecne osiągnięcia medycyny pozwalają na czerpanie radości również w czasie okresu męskiej menopauzy. Gdy zauważy się pierwsze objawy takiego stanu, takie jak spadek odporności oraz wzrost tkanki tłuszczowej, warto udać się do lekarza. Warto bowiem pamiętać, że również mężczyźni w okresie przekwitania są narażeni na choroby, przed którymi chroniły ich wcześniej hormony płciowe. Utrata wapnia z kości oraz wzrost ciśnienia tętniczego to choroby, którym lepiej jest zapobiegać jeszcze przed pojawieniem się typowych objawów andropauzy i które należy mieć na uwadze po pięćdziesiątym roku życia, gdy męska menopauza ujawnia się najczęściej


2 comments on “Menopauza u mężczyzn

  1. Fangol pisze:

    Wow! Nie miałem pojęcia, że faceci też mogą przechodzić menopauzę. Fajnie by było połączyć terminy z żoną, bo wtedy jednocześnie byłby Sajgon w domu, a nie rozłożyłby się na dwa terminy 😀

    • IRA pisze:

      Bo nie przechodzą. U mężczyzn menopauza nazywa się andropauza, a to jednak nie to samo. Zwłaszcza, że u mężczyzn jest znacznie później, bo przeciętnie mężczyzna może potencjalnie być ojcem nawet 20 lat później niż kobieta – biorąc pod uwagę, że żyją w podobnym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + = 10