Kiedy zaczyna się menopauza?

Kiedy zaczyna się menopauza?
4.4 (88.26%) 46 głosów

Okres menopauzy zaczyna się zazwyczaj po 50. roku życia. Zdarza się jednak, że okres ten może zacząć się znacznie wcześniej. Często ma na to wpływ na przykład niezdrowy tryb życia, dlatego coraz częściej doradza się, by okres macierzyństwa rozpocząć jak najwcześniej, a w okolicach czterdziestego roku życia w ogóle nie decydować się na dziecko. Kiedy zaczyna się menopauza i co można zrobić, by opóźnić jej rozpoczęcie?

Warto na początku zadać sobie pytanie, co tak naprawdę ma wpływ na rozpoczęcie się procesu menopauzy. Obecnie wiadomo już, że to kiedy zacznie się menopauza nie zależy ani od czynników genetycznych, ani od innych – podobnych. Coraz częściej za to wspomina się o zatruciu środowiska oraz o stosowaniu używek przez kobiety. Zwłaszcza palenie papierosów może sprawić, że menopauza pojawi się już w trzydziestym piątym roku życia, a nawet wcześniej. Naukowcy uważają więc, iż na razie jedyną dostępną metodą opóźnienia procesu menopauzy jest zdrowy tryb życia. Nie jest jednak pewne co innego może być powodem wcześniejszego przekwitania.

W jakim wieku menopauza?

Menopauza w jakim wieku pojawia się najczęściej? W standardowym przypadku menopauza pojawia się po pięćdziesiątym roku życia, gdy typowe hormony płciowe kobiet, takie jak estrogen, przestają być wydzielane przez jajniki. Taki stan wywołuje szereg niepożądanych dolegliwości – począwszy od nieregularnych cykli miesiączkowych aż do uderzeń gorąca i suchości pochwy.

Okres menopauzy od czasu jej rozpoczęcia aż do zakończenia, czyli tak zwanego okresu pomenopauzy, może trwać nawet kilka lat. Zastępcza terapia hormonalna, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości podczas tego okresu, jest stosowana przez minimum pięć lat, a pierwsze uchwytne efekty jej działania powinny pojawić się po mniej więcej dwóch miesiącach. Inną metodą terapii w przypadku dolegliwości w okresie menopauzy jest fitoterapia, którą należy zacząć jeszcze przed pierwszymi objawami przekwitania. Polega ona na zastosowaniu naturalnych fitoestrogenów zamiast lub jako uzupełnienie hormonalnej terapii zastępczej.

Kiedy zacznie się menopauza

Bywa, że menopauza może wystąpić w dowolnym momencie życia kobiety. Tak dzieje się, gdy z jakiegoś powodu konieczne jest wycięcie jajników. Wtedy brak dostatecznej ilości hormonów płciowych odczuwalny i widoczny jest bardzo szybko. W takich przypadkach hormonalna terapia zastępcza nie jest wolnym wyborem a koniecznością. Młoda kobieta, która zostanie poddana takiej operacji bez zastosowania hormonalnej terapii zastępczej może nie tylko odczuwać wszelkie dolegliwości odczuwalne przy menopauzie, ale także szybko zestarzeć się zewnętrznie. Estrogeny i inne hormony płciowe chronią bowiem także przed szybkim powstawaniem zmarszczek.

W przypadku, gdy kobieta obawia się, iż w wyniku menopauzy nie będzie już mogła zajść w ciążę, może zdecydować się na zamrożenie swoich komórek jajowych. To jedyna z lepszych możliwości, ponieważ zamrożenie komórek jajowych jeszcze w młodym wieku niemalże niweluje ryzyko wad genetycznych – które mogą wystąpić w przypadku starania się o dziecko w wieku późniejszym. Obecnie nie jest możliwe, by zabezpieczyć się przed konsekwencjami przekwitania w jakikolwiek inny sposób.


6 comments on “Kiedy zaczyna się menopauza?

 1. Tosia pisze:

  Przez niezdrowy tryb życia, picie kawy i palenie papierosów menopauza zaczyna się u kobiet coraz wcześniej. Teraz to już nawet po 40 roku życia może się zaczynać, a kiedyś normą było 50 lat. Ale co się dziwić, jak jest większa eksploatacja, to organizm się szybciej zużywa i wcześniej przestaje być przydatny do reprodukcji.

  • Daria pisze:

   No to wszystko się coraz bardziej rozbiegunowało. Bo z jednej strony mamy grupę fit, która biega, jeździ na rowerze, zdrowo się odżywia i tak dalej. A z drugiej pokolenie telewizorowe i play station, które spędza całe życie przed ekranem. I pewnie średnia wyjdzie tak samo, ale jednak menopauza pewnie u większości jest szybciej niż później.

 2. Zmartwiona pisze:

  Szczerze mówiąc nic nie pojmuję. Kawy nie piłam nigdy, podobnie z papierosami, prowadzę wybitnie zdrowy tryb życia, jem tony warzyw i owoców, dużo się ruszam, joga, medytacja.. I co? W wieku 45 lat szok: koniec kobiecości, wszystkie możliwe objawy..

 3. cipolubek pisze:

  A moja zona 55 lat i ma okres /trzeba czekać na LEPSZE CZASY DLA niego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − = 69