Zapalenie mieszków włosowych – jak pozbyć się tej uporczywej dolegliwości?

Zapalenie mieszków włosowych – jak pozbyć się tej uporczywej dolegliwości?
5 (100%) 3 głosów

Zapalenie mieszka włosowego – opis przypadłości

Zapalenie mieszków włosowych jest bardzo częstą i uporczywą dolegliwością. Niestety trzeba włożyć sporo wysiłku, by się jej pozbyć, a dodatkowo ma ona tendencję do nawrotów.

Mieszek włosowy jest mocno ukrwionym i uwrażliwionym kanalikiem, z którego wyrastają włosy. Flora bakteryjna w mieszku różni się od tej, którą posiada nasza skóra, dlatego wszelkie jego uszkodzenia mogą prowadzić do zapalenia infekcyjnego, czyli takiego, które jest spowodowane wniknięciem drobnoustrojów, bakterii lub grzybów do mieszka. Najczęściej u kobiet występuje zapalenie mieszków włosowych po depilacji. Golenie jest zabiegiem powszechnym, a podczas tej czynności stosunkowo łatwo się zranić. Również niektóre leki, a nawet ciasne ubranie nie przepuszczające powietrza mogą spowodować tę nieprzyjemną przypadłość. Mamy wtedy do czynienia z zapaleniem typu nieinfekcyjnego.

Zapalenie mieszka włosowego — leczenie

Kiedy już przytrafi nam się zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest najczęściej pierwszą pomocą dla podrażnionej skóry. Regenerujące, odżywcze kremy czy przecieranie obszarów zmienionych chorobowo wodą utlenioną raczej nie zaszkodzą, ale i najprawdopodobniej nie pomogą. Tak naprawdę na zapalenie mieszków włosowych leki przepisane przez dermatologa mogą jako pierwsze okazać się skutecznym sposobem na walkę z tym problemem. Najczęściej są to maści do stosowania zewnętrznego, a w cięższych stanach doustne antybiotyki. Niestety, jeśli chodzi o zapalenie mieszka włosowego na nogach spowodowane goleniem, problem może powrócić nawet po przebytym leczeniu. Wtedy z pomocą może przyjść nam laserowa depilacja, która w tym przypadku poza oczywistymi walorami estetycznymi daje efekt uboczny w postaci wyleczenia tej dolegliwości.

Inaczej to wygląda, jeśli chodzi o zapalenie mieszka włosowego na głowie — w tym przypadku wizyta u lekarza i farmakoterapia są konieczne do całkowitego wyleczenia. Podawaniu leków musi towarzyszyć odpowiednia higiena, a także uzupełnienie diety w witaminy C i witamin z grupy B. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż leczenie może potrwać kilka miesięcy.


5 comments on “Zapalenie mieszków włosowych – jak pozbyć się tej uporczywej dolegliwości?

 1. tondona12 napisał(a):

  Na zapalenie mieszków włosowych stosowałam różne kremy polecane przez dermatologa.. niestety żaden z nich nie przynosił oczekiwanych efektów..;/

 2. serjA312 napisał(a):

  Zapalenie mieszków włosowych może nam dolegać przez długie lata dlatego ja od razu zdecydowałam się na depilację laserową. Teraz mam problem z głowy i w dodatku nie muszę golić nóg ^^

 3. Fuga9 napisał(a):

  Również polecam depilację laserową na usunięcie mieszków włosowych. Ja swoją miałam wykonaną w Clinica Cosmetologica – Gdańsk 🙂 Zabieg przeprowadzony był za pomocą lasera Vectus. Wystarczyło 6 zabiegów i po włosach nie ma ani śladu, a co najważniejsze przestały odrastać i pozbyłam się problemu zapalenia mieszków włosowych.

 4. Tolo napisał(a):

  No fajnie jak problem zapalenia mieszków włosowych dotyczy nóg, twarzy czy pleców… a co mam zrobić jak u mnie występuje to na głowie? Mam się zgolić na łyso ?!..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

73 − 69 =