Rzadka kupka u niemowlaka nie musi być powodem do zmartwienia. Fizjologicznie luźna kupka niemowlaka nie jest niebezpieczna. Ale biegunka u noworodków, już tak. Jak sobie poradzić z biegunką?
Biegunka u dziecka nie zawsze jest powodem do zmartwienia, ale jeśli to biegunka u noworodka, to należy podjąć odpowiednie środki. Mechanizm powstawania biegunki jest lekarzom bardzo dobrze znany. Pod wpływem stanu zapalnego, spowodowanego toksynami bądź infekcją, błona śluzowa jelit zaczyna przeciekać, tzn. do jelit przenika przez nią duża ilość płynu, czego efektem jest zwiększenie płynności treści jelitowej. Dlatego właśnie stolec jest bardzo rzadki.
O biegunce u niemowląt karmionych butelką można mówić wtedy, kiedy maluszek oddaje w ciągu 12 godzin kilka, a nawet kilkanaście półpłynnych bądź wsiąkających w pieluszkę stolców. U dzieci karmionych piersią z biegunką mamy natomiast do czynienia, kiedy maluszek robi wyraźnie więcej kupek niż dotychczas. Kupki mogą być podbarwione krwią, mogą mieć też widoczną domieszkę śluzu, a dziecko przy tym źle się czuje. Przede wszystkim gorączkuje, płacze, jest marudne, niespokojne oraz wygląda na osłabione.
Dieta podczas biegunki u noworodka
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma potrzeby zmiany diety. Niemowlęciu karmionemu piersią nadal trzeba ją podawać, maluszkowi karmionemu sztucznie należy przyrządzać to samo mleko, co do tej pory. Dziecko może jednak nie mieć apetytu. Wtedy nie należy go przekarmiać. Skutecznym środkiem na wodniste stolce jest zupa z marchwi.
Probiotyki na biegunkę u dziecka
Przy biegunce warto podawać maluszkowi preparat probiotyczny. Najskuteczniejsze szczepy bakterii są Lactobacillus rhmnosus GG, Saccharomyces boulardii. Bardzo dobrze działa również szczep Bifidobacterium lactis Bb12.
Biegunka u noworodków: konieczne nawadnianie podczas biegunki
Niemowlę musi dużo pić i jest to najważniejsze zalecenie obowiązujące podczas biegunki. Rozwolnienie u noworodka może szybko doprowadzić do odwodnienia. A to jest bardzo niebezpieczne dla tak małego dziecka. Napoje powinny być chłodne. Po konsultacji z pediatrą można podać dziecku doustny preparat uzupełniający wodę i elektrolity.
Biegunka u noworodków, a odparzenia skóry
Podczas biegunki łatwo o odparzenia. Stolec bowiem ma wtedy kwaśny odczyn, przez co bardzo szybko podrażnia skórę. Dlatego pupę trzeba bardzo dokładnie umyć – najlepiej ciepłą, przegotowaną wodą bądź wilgotnymi chusteczkami. Następnie należy dokładnie ją osuszyć i natłuścić maścią bądź kremem zapobiegającym odparzeniom. Odparzenie może zmienić się w pieluszkowe zapalenie skóry i niezbędna może być pomoc lekarza.
Biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Każde dziecko poniżej 6. miesiąca życia, które ma biegunkę, musi być pod opieką pediatry. Biegunka w tym wieku jest bardzo niebezpieczna. Lekarz może właściwie zdiagnozować przyczynę biegunki. Ponadto to on oceni stan dziecka i zaleci dalsze postępowanie. Malucha można leczyć w domu, ale lekarz pediatra może skierować dziecko na kilka dni do szpitala. Dzieje się tak, gdy niezbędne jest podanie nawadniającej kroplówki, uzupełniającej utracone płyny i elektrolity. W szpitalu zostanie mu również zrobione badanie kału. Konsultacja lekarska jest niezbędna również u starszego niemowlęcia, jeśli w jego stolcu zauważysz krew. Krew bowiem może być oznaką infekcji bakteryjnej. Biegunka najbardziej niebezpieczna jest u noworodka, ale nigdy nie wolno jej bagatelizować, zwłaszcza u dzieci. Podjęte szybko leczenie jest bardziej skuteczne i mniej męczące dla dziecka.
Biegunka u noworodka sama w sobie nie jest wcale groźna. Niebezpieczne robi się dopiero to, jak zaczyna się odwodnienie. W tym przypadku nie ma żadnych możliwości na to, by leczyć się w domu, na 100% do szpitala i w ogóle nie ma innej opcji.
Biegunka u noworodka zawsze jest groźna i zawsze trzeba jak najszybciej iść do lekarza. To nie rodzice powinni oceniać czy jest zagrożenie czy nie, tylko prawdziwy fachowiec. A prawdą jest, że większość lekarzy skieruje do szpitala i nie powinno się w takim wypadku mieć im tego za złe.