Gronkowiec złocisty u niemowlaków

Gronkowiec złocisty u niemowlaków
5 (100%) 7 głosów

Gronkowiec złocisty to bakteria, którą mogą zarazić się osoby w niemal każdym wieku. Szczególnie narażone na zakażenie są jednak osoby starsze oraz niemowlaki. W przypadku niemowląt, zakażenie gronkowcem może stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie życia.

Jak dochodzi do zakażenia gronkowcem u niemowlaka?

Do zakażenia gronkowcem u niemowlaka może dojść na kilka sposobów. Po pierwsze – przez skórę, w szczególności gdy tkanka skórna jest naruszona np. przez skaleczenie, otarcie lub oparzenie. Po drugie, przez zjedzenie pokarmu, w którym znajdowały się bakterie gronkowca złocistego i wreszcie po trzecie – przez kontakt z osobą zakażoną gronkowcem.

Czytaj też: Co to jest gronkowiec?

Jak rozpoznać gronkowiec u niemowlaka?

Gronkowiec u niemowlaka najczęściej można rozpoznać po charakterystycznych zmianach skórnych w formie pęcherzy, obecnych m.in. na brzuchu, na pośladkach, na twarzy oraz na kończynach dolnych i górnych. Te pęcherze w kolejnym etapie ich rozwoju pękają tworząc rany, z których na zewnątrz wydostaje się ropa. Oprócz tego u dziecka może dojść również do zapalenia spojówek, podczas którego oczy dziecka są wyraźnie zaczerwienione, nudności i wymiotów oraz do biegunki. Objawy zakażenia gronkowcem mogą być u każdego dziecka różne, stąd odpowiedzialność za prawidłowe zdiagnozowanie dziecka spada na lekarzy.

Jak przebiega leczenie gronkowca u niemowląt?

Leczenie gronkowca u niemowląt obejmuje, tak jak u osób dorosłych, stosowanie szeregu antybiotyków. Niestety, nie w każdym przypadku takie antybiotyki się sprawdzają. Wówczas konieczne staje się zastosowanie alternatywnych metod leczenia. Wśród nich znajduje się m.in. podawanie probiotyków, stosowanie immunostymulacji za pomocą autoszczepionek oraz stosowanie barwników roślinnych. Niekiedy pomagają także inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Mają one zastosowanie w gronkowcu złocistym, który występuje w jamie gardłowo-nosowej. Nie sprawdzą się one natomiast przy takiej odmianie gronkowca, jak gronkowiec skórny.

Czy można zapobiec zakażeniu dziecka gronkowcem

Zakażenie gronkowcem to coś, czego można uniknąć u niemowlaka, stosując się do ściśle określonych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie dziecka, zwracając szczególną uwagę na dłonie. Równie istotne jest ponadto opatrywanie wszelkich ran i zadrapań na skórze dziecka, przy wykorzystaniu sterylnego bandaża. Nie należy także zapominać o tym, że niebezpieczne dla dziecka może być używanie tych samych przyborów łazienkowych (jak np. ręczniki), co inni domownicy oraz podawanie jedzenia, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone (np. przez umieszczenie go w lodówce). W tym ostatnim przypadku bakterie gronkowca złocistego mogą w łatwy sposób przedostać się do układu pokarmowego. Układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze zazwyczaj przygotowany na przyjęcie takich bakterii bez konsekwencji, stąd najczęściej właśnie w ten sposób dochodzi do zakażenia gronkowcem. Wynika ono z niewiedzy rodziców, którzy nie zwracają często uwagi jakie posiłki są podawane dzieciom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 33 = 36