Jak walczyć z refluksem?

Jak walczyć z refluksem?
5 (100%) 5 głosów

Refluks to dolegliwość gastryczna, która jednak sama w sobie nie musi być chorobą. Cofanie się treści żołądka do przełyku wynika niekiedy z fizjologii – kiedy żołądek jest przepełniony, konieczne bywa lepsze „ułożenie” trawionego pokarmu oraz pozbycie się powietrza. Jeśli jednak treść żołądka często trafia do przełyku, może być to przyczyną poważnych konsekwencji. Zespół objawów wywołanych przez częsty refluks nazywany jest chorobą refluksową.

Objawy choroby refluksowej

Choroba refluksowa może objawiać się różnie. U jednych cofanie się treści pokarmowej będzie bardzo odczuwalne – szybko pojawią się między innymi nadżerki i problemy trawienne. Kiedy objawy choroby refluksowej, takie jak częste, puste i kwaśne odbijania, cofanie się treści pokarmowej w czasie snu czy ból przełyku, są wyraźne, diagnoza zostaje zazwyczaj szybko postawiona.

Warto jednak pamiętać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma patologiczną postać refluksu. Objawy tego schorzenia mogą być bowiem całkiem nieswoiste. Dlatego też warto zachować czujność w przypadku, gdy prowadzi się nieregularny tryb życia. Szybkie spożywanie posiłków o nieregularnych porach oraz codzienny stres to dość częste przyczyny refluksu. Powodują one chorobę refluksową znacznie częściej niż na przykład wrodzone wady budowy żołądka.

Inne objawy refluksu

Jak może się objawiać choroba refluksowa? Niekiedy dolegliwości przy tym schorzeniu w ogóle nie są kojarzone z cofaniem się treści pokarmowej. Warto pamiętać, że treść żołądka to pokarm zmieszany z kwasem solnym. Ściany żołądka są chronione przed działaniem kwasu, jednak ściany przełyku nie mają takiego zabezpieczenia. Dlatego też częsty kontakt przełyku z treścią żołądkową powoduje nadżerki w ścianach przełyku.

Powikłania refluksu

Jakie są konsekwencje takiego stanu? Oprócz stanu zapalnego kwas żołądkowy tworzy w przełyku nadżerki. Tego rodzaju rany krwawią i powodują stały upływ pewnej ilości krwi. Początkowo organizm jest w stanie uzupełnić straty, jednak po pewnym czasie pojawia się niedokrwistość. Warto więc pamiętać, że refluks może być wykryty na podstawie zwykłego badania krwi. Jeśli dana osoba ma prawidłowo skomponowaną dietę, a pojawia się anemia, to może być to spowodowane problemami z wchłanianiem składników pokarmowych lub właśnie refluksem.

Co jeszcze może powodować refluks? Nieswoistym objawem w przypadku choroby refluksowej są częste zapalenia dróg oddechowych. Opary kwasu żołądkowego są powodem podrażnienia i stanu zapalnego. Refluks nie musi od razu powodować zapalenia płuc i oskrzeli – niekiedy początkowym objawem choroby jest zmiana tonu głosu. Powodem jest oczywiście podrażnienie dróg oddechowych. Takiej zależności mogą jednak nie zauważyć osoby, które nie pracują głosem na co dzień.

Dlaczego leczenie choroby refluksowej jest konieczne? Stały stan zapalny występujący w przełyku może doprowadzić do jego przewężenia. Ponadto tego typu stałe podrażnienie może w konsekwencji doprowadzić do raka przełyku lub żołądka. W leczeniu refluksu istotne jest nie tylko ograniczenie cofania się treści pokarmowej, ale również leczenie zmian spowodowanych refluksem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5