Łupież pstry – co to za przypadłość?

Łupież pstry – co to za przypadłość?
5 (100%) 23 głosów

Łupież pstry jest to schorzenie objawiające się występowaniem nieestetycznych, białych plam, pojawiających się przede wszystkim w okolicach skóry głowy oraz na twarzy. Plamy przekształcają się w skorupę, która zaczyna się łuszczyć. Przyczyną jego występowania jest grzyb o nazwie Malassezja furtur. Występuje bardzo powszechnie, jednak nie zawsze wywołuje objawy chorobowe.

Łupież pstry – objawy

Pityver najskuteczniejszy na łupieżŁupież pstry powstaje, kiedy zaczyna wytwarzać się kwas azeainowy, hamuje to wytwarzanie tyrozynazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny. Melanina jest naturalnym barwnikiem skórnym, więc jednym z objawów łupieżu pstrego jest powstawanie odbarwień na skórze, które bardziej widoczne są u osób posiadających ciemną karnację lub mocno opalonych. Wraz z rozwojem choroby w miejscach odbarwień pojawiają się twarde i nieestetyczne łupiny, które zaczynają się złuszczać. Łuszczący się naskórek opada na całą długość włosów i ramiona wyglądając bardzo nieestetycznie. Chorobowe miejsca nie opalają się, więc kiedy wystawiamy się na promieniowanie słoneczne i cera nabiera ładnego, czekoladowego odcienia, zmiany chorobowe stają się jeszcze bardziej widoczne.

Łupież pstry – czynniki sprzyjające pojawieniu się łupieżu

Łupież pstry bardzo często pojawia się po zaistnieniu czynników sprzyjających zachorowaniu, które jednak nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Ponieważ częściej choroba rozwija się w okresie letnim, kiedy jest ciepło i wilgotno, przyjmuje się, że łupież pstry może pojawiać się:

  • kiedy spada odporność organizmu. Świadczy o tym między innymi fakt, że nosiciele wirusa HIV oraz biorcy po przeszczepach, statystycznie częściej zapadają na tę dolegliwość,
  • w przypadku wysokich temperatur i wysokiej wilgotności, które sprzyjają wzmożonej potliwości, a pot powoduje nasilenie się objawów,
  • u osób otyłych,
  • w przypadku niewłaściwej higieny osobistej,
  • kiedy nosi się zbyt ciasne ubrania, zwłaszcza takie, które zostały wykonane ze sztucznych materiałów.

Łupież pstry pojawia się u osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Jednak bardziej niż dzieci i młodzież, na pojawienie się objawów choroby, narażone są osoby dorosłe. Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z tą przypadłością, czyli kosmetyki na łupież pstry z firmy Pityver.

Łupież pstry- gdzie może dojść do zarażenia

Łupież pstryŁupież pstry może pojawić się również w wyniku kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym, ponieważ właśnie jedną z chorób dermatologicznych, którymi łatwo się zarazić jest łupież pstry. Łupież, może wystąpić u osoby korzystającej z osobistych przedmiotów chorego. A więc zarażamy się poprzez używanie tej samej szczotki do włosów, grzebienia, ręcznika, prostownicy, lokówki, czy założenie tego samego nakrycia głowy, lub wytarcie się w jeden ręcznik. Są również miejsca, gdzie istnieje większe ryzyko kontaktu z czynnikami chorobotwórczymi. Takimi miejscami są siłownia, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, miejsca spa, sklepy z nakryciami głowy, baseny i kąpieliska. Warto więc zachować tam wyjątkową ostrożność i zadbać o higienę osobistą. Choroba ta występuje nie tylko na skórze głowy. Jeszcze bardziej dokuczliwy jest łupież pstry na twarzy. Zmiany chorobowe pojawiają się zwykle w okolicy brwi, a następnie przenoszą się na inne miejsca na twarzy. Każda odmiana łupieżu jest źródłem kompleksów i powodem obniżającym samoocenę chorej osoby.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − 70 =