Łysienie androgenowe spowodowane jest nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Wbrew powszechnemu mniemaniu, problem dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Bezpośrednią przyczyną utraty włosów jest fakt, że dihydrotestosteron (DHT), będący pochodną męskiego hormonu, działa na mieszki włosowe ze „sporą siłą” i aktywuje wypadanie włosów.
W fizjologicznych warunkach powinien działać wyłącznie na mieszki włosowe okolic intymnych, ale zdarzają się wyjątki od reguły, spowodowane głównie genetyką. 70% pacjentów borykających się ze schorzeniem to mężczyźni, ponieważ to u nich dihydrotestosteron występuje w znacznie większych ilościach niż u kobiet. Ten rodzaj łysienia objawia się wypadaniem włosów z okolic katów czołowych, przy czym posuwa się coraz to dalej. Ostatecznie powstałe łyse poletko obejmuje zasięgiem czubek głowy, pozostawiając na czole jedynie tzw. „grzebień”. Okolice potyliczne zazwyczaj nie są objęte łysieniem. Faktem jest jednak, że łysienie androgenowe inaczej wygląda u kobiet, a inaczej u mężczyzn.
JAK ŁYSIEJEMY?
- U mężczyzn dochodzi do cofania się linii włosów na głowie. Najpierw pojawia się wysokie czoło, potem charakterystyczne zakola. Najpierw są niewielkie, a z biegiem czasu, powiększają się. Dodatkowo, na czubku głowy, włosy stają się wyjątkowo rzadkie i powstaje wówczas łyse poletko.
- U kobiet zwykle włosy przerzedzają się na czubku, a potem prześwit poszerza się, ostatecznie odsłaniają się łyse pola.
CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE
- Do bodźców, które sprzyjają postępowi łysienia zaliczamy nadmierne przeciążanie skóry głowy, zwłaszcza w przypadku kobiet. Fryzury typu „koński ogon”, czy mocno ściągający skórę, kok osłabiają mieszki włosowe i dosłownie wyrywają włosy.
- Nadmierne natłuszczenie skóry głowy, też w znaczny sposób predysponuje rozwój choroby.
- Palenie papierosów powoduje, że toksyny osłabiają nasze mieszki włosowe.
- Leki – istnieje lista substancji, które w dość poważny sposób wpływają na kondycję skóry i włosów. Należą tu cytostatyki, leki immunosupresyjne i hormonalne
- Nieprawidłowa gospodarka hormonalna ustroju – jest bardzo częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet. Zwykle związana jest z przeciążeniem nadnerczy bądź policystycznymi jajnikami, ewentualnie nadczynnością/ niedoczynnością tarczycy bądź przytarczyc.
- Stres – nadmierne wytwarzanie kortyzolu przez nadnercza znacznie osłabia kondycję naszych włosów. Stąd też, mówi się, że człowiek w głębokim stresie szybciej łysieje bądź siwieje, niż przeciętny.
- Nieprawidłowa dieta – brak określonych witamin bądź żelaza, może znacznie osłabić kondycję włosów i pozbawić mieszki włosowe możliwości ich produkcji.
- Genetyka – wadliwe geny powodują, że mieszki włosowe skóry głowy wykazują powinowactwo do wiązania DHT. jest to czynnik dziedziczny.
Aby, móc zdiagnozować prawdziwą przyczynę wypadania włosów, należy odwiedzić właściwego lekarza – trychologa. Jest to specjalista od dermatoz skórnych i nikt inny, lepiej niż on nie oceni kondycji naszych włosów, skóry głowy. Ponadto, może nas skierować na odpowiednie badania diagnozujące chorobę.
Zobacz też: Trycholog Gdańsk – Lekarz od włosów.