Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego
5 (100%) 9 głosów

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się podwyższeniem ciśnienia we krwi powyżej normy. Warto wiedzieć o tym, że jest to bardzo poważną choroba, która nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego objawy nadciśnienia tętniczego warto znać i jak najszybciej rozpoznać.

Objawy nadciśnienia tętniczego obejmują przede wszystkim częste bóle i zawroty głowy. Charakterystyczne jest to, że ból zazwyczaj nie znika po wzięciu tabletek przeciwbólowych. Ponadto odczuwane jest często zmęczenie, drażliwość, nerwowość. Gdy pojawia się nadciśnienie objawy obejmują również problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Osoby chore często budzą się w nocy i nie mogą zasnąć. Charakterystyczna jest również podatność na stres. Ponadto nadciśnienie tętnicze objawia się występowaniem napadowych duszności i krwawień z nosa – o tym również więcej tutaj: http://zawalserca.net/objawy-nadcisnienia-tetniczego/.

Poważne objawy nadciśnienia

Wyżej wymienione objawy są tymi lżejszymi. Niestety, ale choroba ta wpływa również na dysfunkcje w prawidłowej pracy serca. Gdy zaczyna się nadciśnienie tętnicze objawy obejmują również duszności i bóle w okolicy mostka po wysiłku fizycznym. Ból ten może promieniować nawet na część szyi, a także lewego i prawego ramienia. Charakterystyczna jest również zadyszka, która pojawia się nawet po wejściu po schodach. Osoby chore często się męczą i przez to nie są w stanie normalnie funkcjonować bez leków.

Czasem mogą występować również zaburzenia w mówieniu i napadowy paraliż niektórych części ciała. Te objawy są najbardziej charakterystycznymi dla nadciśnienia tętniczego. O ile reszta z wymienionych może być również skutkiem innych chorób, to zaburzenia w mówieniu, albo w sprawności są już przypisane właśnie do nadciśnienia tętniczego. Dlatego też jeżeli tylko wystąpią, to niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Mimo że objawów nadciśnienia jest bardzo wiele, to zdarzają się takie osoby, u których nie występują żadne z wymienionych. Wtedy jedyne rozpoznanie choroby jest możliwe poprzez regularne mierzenie ciśnienia, co jest bardzo ważne, ponieważ nieleczona choroba może mieć ogromne konsekwencje. Schorzenie występujące bezobjawowo jest bardzo zdradliwe i tym samym niesamowicie groźne. Osoba chora nie odczuwa kiedy podwyższa się ciśnienie i tym samym nie jest w stanie zahamować takiej reakcji.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia u bardzo wielu pacjentów przebiega w bardzo prosty sposób. Wtedy nie jest konieczne przyjmowanie leków, a jedynie zmiana stylu życia. Wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety, w której eliminuje się sól, wszelkiego rodzaju używki, takie jak tytoń, czy alkohol. Produkty te znacznie podwyższają ciśnienie krwi. Konieczne jest również eliminowanie sytuacji stresowych i nerwowych. One również wpływają na podniesienie ciśnienia.

Jeżeli jednak nadciśnienie przyjmie poważniejsze stadium, to niestety konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich leków. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednie leczenie farmakologiczne powinien dopasować lekarz specjalizujący się w leczeniu tego typu schorzeń.

Powikłania nieleczonego nadciśnienia

Nieleczone nadciśnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jedną z najgroźniejszych jest udar mózgu. Jego konsekwencjami może być całkowity lub częściowy paraliż ciała. Ponadto może doprowadzić do niewydolności nerek, a także nasila chorobę miażdżycową. Dlatego też osoby, które już mają problemy z nerkami, albo są podatne na powstawanie zmian miażdżycowych, powinny szczególnie uważać.

Zbyt wysokie ciśnienie może wpływać również na nieprawidłowe funkcjonowanie wzroku. Mogą powstać niewielkie krwotoki w siatkówce oka, które w najgorszym przypadku przyczyniają się do całkowitej, albo częściowej utraty widzenia.


2 comments on “Objawy nadciśnienia tętniczego

  1. cicha pisze:

    Ciekawa jestem co dalej, bo właśnie się okazało, że pojawiło się u mnie nadciśnienie w ciąży. Nie mam złudzeń, że będzie tak, jak mówi lekarz. A mówi, że po urodzeniu dziecka nadciśnienie tętnicze się skończy. Ciekawe, bo znajome mówią, że u nich najczęściej zostawało, a nie nagle znikało.

  2. Hala pisze:

    Więcej wiary. Przecież praktycznie zawsze jest tak, że nadciśnienie w ciąży jest tylko w ciąży. Po porodzie mijają takie problemy, tak samo jak na przykład hemoroidy, które się mogą pojawić. Ciąża zmienia cały Twój organizm, a po niej wszystko wraca do normy, no może poza kilkoma ewentualnymi kilogramami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − 38 =