Co radzi trycholog na wypadanie włosów?

Co radzi trycholog na wypadanie włosów?
5 (100%) 33 głosów

Wypadanie włosów dotyka średnio 80% mężczyzn oraz do 50% kobiet – szczególnie zmiany dostrzegalne są przy osiągnięciu określonego wieku – u kobiet jest to okres okołomenopauzalny, z kolei mężczyźni z łysieniem androgenowym muszą się zmagać już od początku 20 roku życia.

Co robi trycholog?

W tej sytuacji wczesne zasięgnięcie wsparcia specjalistów – m.in. takich jak trycholog jest niezbędne dla optymalnej diagnostyki i leczenia dającego szansę na zredukowanie szans na trwałą utratę włosów. Trychologia bada przyczyny wypadania włosów, integrując w terapii zarówno metody pielęgnacyjne jak i zabiegowe. Nadmierne wypadanie włosów może być skutecznie zatrzymane, a utracone włosy można odzyskać.

Zachęcamy też do sprawdzenia adresu https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html.

Wypadanie włosów – przyczyny

Problem wypadania włosów jest wielowymiarowy i rzadko zdarza się, żeby występowała jedna, indywidualna przyczyna wypadania włosów. Najczęściej obserwuje się sytuacje, w których to wypadanie włosów związane jest ze zmianami hormonalnymi, niedoborami oraz np. stresującymi sytuacjami.

Wśród mężczyzn najważniejszą przyczyną łysienia (dotyka 80% mężczyzn) jest łysienie androgenowe. W tym mechanizmie wypadające włosy związane są z podatnością genetyczną mieszków włosowych na androgeny (męskie hormony płciowe) między innymi DHT (dihydrotestosteron) oraz DHEA (dihydroepiandrosteron). Hormony te powodują osłabienie mieszków włosowych, ścieńczenie włosów, miniaturyzację i w efekcie – wypadanie włosów – mówi doświadczony specjalista trychologii

nadmierne wypadanie włosów

Włosy stracone przez osobę

Dla określenia innych przyczyn wypadania włosów konieczne jest kierunkowe badanie włosów. Składa się ono z kilku rodzajów metod, które są uznane w świecie kosmetologii i dermatologii trychologicznej:

  • Trichoskopia – jest to obecnie najbardziej referencyjna metoda oceny mieszków włosowych. Polega na oglądaniu powierzchni skóry głowy za pomocą specjalnej kamery. Pod powiększeniem ocenia się skórę głowy, włosy, odrost włosów oraz zmiany specyficzne wskazujące na danych podtyp łysienia.
  • Trichogram – jest to badanie specjalistyczne, polegające na ocenie mikroskopowej do 100 włosów pobranych z różnych okolic głowy wraz z cebulkami. W ten sposób uzyskuje się możliwość zbadania stadium rozwojowego włosów i tym samym ocena procesu łysienia.
  • Badania laboratoryjne – nieocenione w badaniu żeńskiego łysienia androgenowego oraz łysienia na podłożu niedoborowym. Najczęściej oceniane jest stężenie żelaza, witaminy D3, biotyny, cynku oraz hormonów tarczycy.

Istnieje wiele innych przyczyn wypadania włosów. Należy do nich zaliczyć:

  • Choroby autoimmunologiczne – zmiany miejscowe i ogólnoustrojowe związane z toczniem, RZS, twardziną to niezwykle częste w populacji przyczyny łysienia. Łysienie jest również częste w chorobach tarczycy,
  • Niedobory,
  • Łysienie telogenowe,
  • Choroba nowotworowa,
  • Stosowane leki,
  • Łojotokowe zapalenie skóry.

Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?

Trycholodzy starają się ściśle współpracować z dermatologami. Ci drudzy stosują najczęściej metody farmakologiczne, podczas gdy trycholog dba o włosy i ich wzmocnienie. Stosuje w tym celu metody miejscowe: szampony, wcierki, zasypki oraz metody zabiegowe.

Najskuteczniejsze w profilaktyce i leczeniu łysienia okazują się przeróżne zabiegi:

  • Mezoterapia skóry głowy – jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w obręb skóry głowy leków, składników odżywczych, witamin oraz preparatów pobudzających odrost włosów. Mezoterapia może być wykonywana zarówno klasyczną igłą i strzykawką oraz specjalnymi igłowymi (Dermapen) i bezigłowymi aplikatorami (Dermojet),
  • Karboksyterapia Reology – podawanie dwutlenku węgla w obręb skóry głowy,
  • Terapia peptydowa Dr Cyj – oparta o okta- i dekapeptydy terapia mieszków włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7