Trycholog nazywany jest potocznie „lekarzem od włosów”. Warto jednak wiedzieć jaką diagnostykę oraz rodzaje terapii przeprowadza u zgłaszających się do niego pacjentów. Warto wiedzieć, że mimo, iż trycholog nie jest lekarzem, jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, który odbył liczne kursy oraz szkolenia z zakresu medycyny, kosmetologii, a nawet fryzjerstwa. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia mogą mieć bardzo różne podłoże. To trycholog jest w stanie określić jakie są przyczyny wypadania włosów poprzez szczegółowo przeprowadzone badanie włosów. Jest on również kompetentny w kwestii określenia przyczyny łysienia oraz sprawdzenia czy wypadające włosy to problem natury kosmetycznej czy medycznej.
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Trycholog to specjalista posiadający kompleksową wiedzę z zakresu schorzeń skóry głowy oraz włosów. To właśnie on powinien być pierwszym specjalistą, do którego należy zgłosić się w takich przypadkach jak nadmierne wypadania włosów czy też uporczywy łupież – mówi specjalista z gabinetu trychologicznego.
Wizyta u trychologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Najważniejsze jednak jest to, aby zabrać ze sobą najnowsze wyniki badań diagnostycznych krwi, umyć włosy nie wcześniej niż 24 godziny przed wizytą u specjalisty oraz nie stosować jakichkolwiek preparatów do stylizacji włosów. Posiadanie wyników badań krwi co prawda nie jest obowiązkowe, jednak może skrócić czas oczekiwania na diagnozę nawet o kilkanaście dni.

Trycholog oglądająca pacjenta
Wywiad u trychologa
Wizyta u trychologa, szczególnie ta pierwsza, może trwać nawet kilkadziesiąt minut. W pierwszej kolejności wspomniany lekarz na choroby włosów przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny. Najczęściej zadawane pytania dotyczą:
- odchudzania
- sposobu odżywiania się
- innych konsultacji specjalistycznych
- przebytych chorób
- obecnie występujących schorzeń
- przyjmowanych leków
- przyjmowanych suplementów
- chorób dziedzicznych
Następnie trycholog wykona badanie przedmiotowe polegające na dokładnym obejrzeniu skóry głowy oraz włosów. W tym celu przeprowadza dwa badania – trichogram i trichiskopię. Trichogram to badanie inwazyjne, do przeprowadzenia którego niezbędne jest pobranie około stu włosów z różnych partii skóry głowy pacjenta. Pobrany materiał analizowany jest szczegółowo pod mikroskopem w nawet 250-krotnym powiększeniu. Drugim badaniem, dzięki któremu specjalista będzie w stanie ocenić przyczyny schorzeń skóry głowy lub włosów jest trichoskopia. W odróżnieniu od trichogramu jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym i polega na obejrzeniu skóry przy użyciu dermatoskopu lub videodermatoskopu.
Po szczegółowej analizie stanu skóry głowy oraz włosów trycholog jest w stanie stwierdzić czy to on pomoże pacjentowi w walce ze schorzeniem czy też będzie musiał wysłać daną osobę do konkretnego specjalisty, np. do endokrynologa w przypadku łysienia na tle hormonalnym. Specjalista wskaże również co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejsze w danym przypadku oraz jak wzmocnić włosy, które są cienkie i osłabione.
Mezoterapia skóry głowy – szybka pomoc w łysieniu
Najczęstszym powodem, dla którego odwiedzamy trychologa jest nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie. W obu przypadkach skuteczna terapia na problemy z włosami to mezoterapia skóry głowy. Jest to ostrzykiwanie skóry głowy substancjami odżywczymi lub osoczem bogatopłytkowym. Zabieg jest niemal bezbolesny, ponieważ do jego przeprowadzenia używa się bardzo cienkiej igły. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt zabiegu, należy odbyć serię, na którą składa się od 4 do 10 wizyt, w zależności od stopnia łysienia.
Karboksyterapia
Jest to bardzo skuteczny i coraz popularniejszy zabieg polecany w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia oraz chorób skóry głowy. Karboksyterapia przy użyciu najskuteczniejszego urządzenia Reology2 polega na podskórnym oraz śródskórnym podaniu dwutlenku węgla, co ma na celu rozszerzenie naczynek, powstawanie nowych oraz pobudzenie regeneracji komórek. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są ciąża oraz problemy z krzepliwością krwi.
Terapia Peptydowa Włosów
Jest to metoda leczenia nadmiernego wypadania włosów polegająca na iniekcji substancji odżywczych w postaci peptydów oraz kwasu hialuronowego. Z zabiegu może skorzystać osoba:
- u której stwierdzono łysienie androgenowe
- która ma cienkie, osłabione włosy
- która chce wzmocnić włosy
- u której wypadanie włosów ma podłoże stresowe
Skuteczność terapii jest bardzo wysoka, a iniekcje niemal bezbolesne dzięki użyciu bardzo cienkiej igły.