Zakażenie ureaplasma

Zakażenie ureaplasma
5 (100%) 1 głosów

Zakażenie układu moczowo-płciowego wywołane drobnoustrojem Ureaplasma urealyticum należy do grupy tych chorób, które często nie dają żadnych objawów, a nieleczone mogą prowadzić do licznych powikłań. Jest to o tyle niebezpieczne, że choroba bardzo łatwo rozprzestrzenia się na innych nosicieli bez ich świadomości. Bakteria najczęściej przekazywana jest drogą płciową (należy do chorób wenerycznych) oraz podczas porodu – może przejść z matki na dziecko, jeśli kobieta w czasie ciąży zaraziła się tą bakterią. Szczególnie narażone są więc osoby aktywne seksualnie, które często zmieniają swoich partnerów lub mają ich większą ilość.

Jeżeli choroba nie zostanie wykryta i wyleczona, np. antybiotykami jej rozwój, powodujący zakażenie układu moczowo-płciowego, może mieć poważne skutki dla organizmu. U kobiet powikłaniem jest zapalenie jajników, jajowodów i szyjki macicy. Ale to nie wszystko. Jeśli zakażona kobieta zajdzie w ciążę bakteria jest także niebezpieczna dla płodu, gdyż może powodować poronienie czy zahamowanie rozwoju dziecka w łonie matki, przez co rodzi się ono np. z niską masą urodzeniową. U mężczyzn Ureaplasma urealyticum prowadzi do problemów z płodnością poprzez zapalenie najądrzy, co skutkuje mniejszą ruchliwością i zmniejszoną liczbą plemników oraz prowadzi do zapalenia prostaty i nerek. W jednym i drugim przypadku bakteria ta przyczynia się do negatywnych w skutkach starań obojga partnerów o dziecko.

Przeczytaj więcej na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/ureaplasma/

Łatwiej jest o szybkie wyleczenie, gdy choroba daje objawy, chociaż te także często są bagatelizowane, gdyż nie są one standardowe. Do kilku z nich można zaliczyć ból i pieczenie w czasie oddawania moczu lub po prostu w okolicy cewki moczowej, częste oddawanie moczu, jak i trudności z jego oddawaniem a także ciągłe uczucie parcia na pęcherz. Ponadto pojawiają się również inne objawy, tj. widoczne zaczerwienie narządów moczowych, mimowolny wyciek z cewki moczowej a także podwyższona temperatura ciała. Połączenie tych objawów z aktywnością seksualną powinno być przyczyną udania się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie. Oczywiście im leczenie za pomocą tetracykliny lub erytromycyny jest szybciej wprowadzone, tym ryzyko powikłań jest mniejsze. Inną formą badania obecności bakterii w organizmie jest wykonanie w domu testu PCR na wykrywanie takiego zakażenia. W tym celu wystarczy zamówić zestaw testowy i za jego pomocą wykonać badanie porannego moczu lub pobrać wymaz u mężczyzn z cewki moczowej a u kobiet z cewki moczowej lub szyjki macicy. Test PCR posiada czułość w 99%, dlatego daje nam dokładny wynik i pewność czy jesteśmy nosicielami czy nie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 14