Nadpotliwość dotyka wiele osób, które nie wiedzą, jak walczyć ze skutkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o przyczynach, skutkach i leczeniu.
Nadmierne pocenie się – czym jest?
Nadmierna potliwość (łac. hyperhidrosis), czyli nadpotliwość to jednostka choroba ujawniająca się najczęściej we wczesnym dzieciństwie lub w wieku dojrzewania nadmierną, nieustającą produkcją potu. Produkcja ta zwiększa się w sytuacjach stresowych oraz wtedy, gdy wzrasta temperatura otoczenia. Nadpotliwość zwykle występuje w dole pachowym, na dłoniach oraz na stopach. Badania przeprowadzone przez Naumanna i Hamma wskazują na to, że zdecydowana większość osób, czyli 90% cierpiąca na tę chorobę potwierdza fakt negatywnego wpływu na stan emocjonalny i funkcjonalny. Za wytwarzanie potu odpowiedzialne są gruczoły potowe, których najliczniejsze zgromadzenia znajdują się w obrębie skóry dłoni i stóp. Wydzielina wytwarzana przez gruczoły apokrynowe (mieszki włosowe), które znajdują się w owłosionej skórze pach oraz pachwin ma nieprzyjemny zapach, ponieważ jego źródłem są procesy bakteryjne, jeśli zaś chodzi o konsystencję, to jest gęsta. Gruczoły ekrynowe (regulacja temperatury) zlokalizowane są w skórze całego ciała, najwięcej występuje ich na dłoniach i stopach, a konsystencja wydzieliny jest płynna. Przyczyną nadmiernego pocenia się jest nadmierna aktywność ekrynowych gruczołów potowych, które są unerwione przez cholinergiczne włókna autonomicznego układu sympatycznego. Analiza histopatologiczna gruczołów potowych nie pokazuje istniejących nieprawidłowości. Nadpotliwość pierwotna o charakterze ogniskowym to nic innego jak produkowanie potu w nadmiernej ilości na niewielkim obszarze ciała ludzkiego mniejszym niż 100 cm2, przykładem jest tutaj choćby nadpotliwość dłoni i stóp. U około połowy pacjentów współistnieje z nadpotliwością pach. Innymi rodzajami nadpotliwości są choćby nadpotliwość głowy i twarzy lub nadpotliwość czoła.
Sprawdź więcej o nadpotliwości tutaj – http://drkonczalska.pl/arts/botoks-na-nadpotliwosc-czy-warto-stosowac-te-forme-leczenia/
Leczenie nadmiernego wydzielania potu – botoks na nadpotliwość
Jedną z metod leczenia nadpotliwości są iniekcje śródskórne toksyną botulinową (jadem kiełbasianym) potocznie nazywaną botoksem. Botoks na nadpotliwość to sprawdzony środek. Toksyna ta powoduje zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych w okolicy połączeń nerwowo- mięśniowych, skutkując miorelaksacją. Tak samo działa na gruczoły potowe, to znaczy poraża zakończenia nerwów, które stykają się z gruczołami, co skutkuje nagłym ograniczeniem wydzielania potu. Zabieg jest jest jednym z najskuteczniejszym w walce z nadpotliwością. Wstrzykiwanie botoksu w dłonie czy też botoks na czoło, choć kojarzy on nam się raczej z zabiegami medycyny estetycznej, jest w pełni bezpieczny, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Botoks na nadpotliwość jest zabiegiem stosunkowo mało inwazyjnym i mało bolesnym. Botoks na nadpotliwość ma szereg zalet: metoda ta jest wysoce skuteczna, jej efekty utrzymują się około roku, jest mało bolesna, pomaga nabrać pacjentom pewności siebie, którą choroba zabrała, ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie.
Nadpotliwość to wstydliwy, ale męczący problem, jednak botoks na nadpotliwość skutecznie go rozwiązuje.