Fakty i mity na temat menopauzy

Fakty i mity na temat menopauzy
5 (100%) 19 głosów

Choć sam okres menopauzy jest coraz lepiej poznawany przez naukę, na temat tego procesu istnieje nadal bardzo wiele mitów. Co jest prawdą, a co nie, w plotkach, które można usłyszeć na temat okresu przekwitania?

Fakty i mity o menopauzie

Pierwszym mitem, który obecnie został obalony, jest czas, w którym okres menopauzy się zaczyna. Nadal powszechnie uważa się, że problem dolegliwości zmniejszonego wydzielania hormonów dotyczy jedynie kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Tymczasem coraz częściej menopauza pojawia się także u kobiet o wiele młodszych, nawet w okolicach trzydziestego piątego roku życia. Uważa się, że wpływ na szybkość wystąpienia okresu menopauzy ma tryb życia. Zwłaszcza palenie papierosów może przyczynić się do szybszego przekwitania. Warto nie tylko rzucić palenie, ale także zmienić dietę na taką, która będzie zawierała produkty bogate w tak zwane fitoestrogeny.

Fakty i mity o menopauzie dotyczą także sfery intymnej. Rzeczywiście wahania hormonalne w tym okresie sprawiają, że wiele kobiet rezygnuje ze zbliżeń. Jednak powodem wcale nie musi być zaburzone libido – wiele kobiet odczuwa nawet zwiększoną ochotę na seks zwłaszcza w okresie, gdy zbliżenie nie grozi już zajściem w ciążę. Problemem może być za to suchość pochwy, która jest spowodowana spadkiem poziomu ważnych hormonów płciowych. Nie oznacza to jednak, że seks w okresie menopauzy jest niewskazany – wręcz przeciwnie. By suchość pochwy przestała być problemem zazwyczaj wystarczy stosować preparaty przepisane przez lekarza.

Fakty i mity o przekwitaniu

Fakty i mity o przekwitaniu dotyczą także charakterystycznych objawów występujących na początku okresu menopauzy. Najbardziej swoistym objawem okresu przekwitania są na przykład uderzenia gorąca. Jednak nie muszą one występować w przypadku, gdy już od trzydziestego roku życia kobieta stosowała dietę bogatą w fitoestrogeny. Ponadto objawy występujące na początku okresu menopauzy nie muszą być charakterystyczne. Takie dolegliwości jak brak koncentracji czy energii mogą być utożsamiane z przemęczeniem. Warto więc w przypadku występowania przewlekłych zaburzeń samopoczucia zbadać również poziom hormonów.

Faktem a jednocześnie mitem w temacie menopauzy jest stwierdzenie, że dolegliwości charakterystycznych dla tego okresu można zminimalizować stosując tylko metody naturalne. Choć wiele kobiet nie cierpi na bardzo dokuczliwe dolegliwości, to lekarze zalecają zazwyczaj coś więcej niż tylko stosowanie odpowiedniej diety i terapii ziołowej. Trzeba bowiem pamiętać, że okres menopauzy to nie tylko dolegliwości fizyczne i psychiczne utrudniające codzienne życie, ale również zwiększone narażenie na choroby. Przed okresem menopauzy kobieta jest chroniona przed takimi schorzeniami jak zawał serca czy osteoporoza poprzez prawidłowy poziom estrogenów. Odpowiedni tryb życia może sprawić, że to ryzyko będzie niewielkie, jednak należy pamiętać, iż nie wystarczy stosowanie tego typu naturalnej terapii przez kilka miesięcy by uzyskać taki efekt. Dlatego w przypadku bardzo dokuczliwych dolegliwości oraz wystąpienia wyżej wymienionych chorób bardziej zaawansowana terapia hormonalna jest zazwyczaj konieczna.


One comment on “Fakty i mity na temat menopauzy

  1. Viola pisze:

    Potwierdzam. Podczas i po menopauzie ochotę na seks mam znacznie większą i mąż nie może się nadziwić. Zwłaszcza, że wcześniej jakoś często nie „płonęłam” 😉 ale teraz to co innego, bo nie trzeba nic stosować i jest znacznie przyjemniej, niż wcześniej. Dla mnie menopauza ma więcej pozytywów niż negatywów. Szybko poszło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 14 =