Jak zatrzymać menopauzę? Menopauza pojawiająca się w okolicy 50 roku życia jest całkowicie naturalna. Wiele kobiet jednak się z nią nie godzi z różnych względów. Dla jednych jest symbolem starości i chcą się przed nią bronić wszelkimi sposobami, u innych pojawia się stanowczo za wcześnie.
Kiedy pojawia się menopauza
Statystycznie przeciętna Polka przechodząca menopauzę ma 51 lat. Oznacza to, że część przechodzi ja znacznie wcześniej, część znacznie później. Za prawidłową przyjmuje się menopauzę występującą między 45 a 55 rokiem życia. Miedzy 40 a 45 uznawana jest za wczesną, a po 55 za późną. Największym problemem jest menstruacja przedwczesna, czyli występująca przed 40 rokiem życia.
Jakie czynniki wpływają na pojawienie się klimakterium? Lekarze wskazują na kilka czynników, które mogą mieć na to wpływ, jednak nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie, który z nich jest decydujący. Do najważniejszych zaliczają:
- czynniki genetyczne – wczesna menopauza pojawia się w kolejnych pokoleniach kobiet,
- palenie papierosów – kobiety palące przechodzą go o 5 lat wcześniej,
- dieta – badania wykazały, że Japonki jedzące dużo potraw zawierających fito estrogeny przechodzą klimakterium kilka lat później niż Europejki,
- silny stres – zaburza gospodarkę hormonalną,
- choroby – nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy przyśpieszają menopauzę.
Jak spowolnić menopauzę?
Medycyna poczyniła ogromne postępy w wydłużeniu życia ludzkiego, ale nie zawsze wiąże się to z utrzymaniem komfortu życia i spowolnieniem procesu starzenia się. Jednym z takich problemów jest menopauza. Nadal granicą pozostaje wiek ok. 50 lat. W państwach zachodnich trwają badania nad tym jak zatrzymać menopauzę. Ida one w dwóch kierunkach. Jeden to eksperymenty z wykorzystaniem komórek macierzystych (faza początkowa). Bardziej zaawansowane są badania z zamrażaniem jajników. Metoda polega na wycinaniu jajników, zamrażaniu ich i późniejszym wszczepianiu. Metoda przynosi dobre efekty i wiadomo już, że klimakterium można opóźnić o 10 lat. Zamrażanie jajników stosowane jest przede wszystkim u kobiet młodych, które muszą być poddane chemioterapii lub radioterapii.
Obecnie najpowszechniej stosowaną metodą spowolnienia menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Odpowiednio wcześnie wprowadzona nie tylko opóźni moment pojawienia się ostatniej miesiączki, ale także skutecznie złagodzi dolegliwości związane z okresem przekwitania. Badania potwierdzają, że prawidłowo dobrane dawki estrogenów lub estrogenów i progesteronu dodatkowo chronią przed chorobami wieku średniego (osteoporoza).
Zagadnieniem jak spowolnić klimakterium zajęła się także medycyna naturalna. To alternatywa dla tych kobiet, które boją się HTZ lub nie mogą z niej skorzystać ze względu na przeciwwskazania.
Obiecujące są badania nad wykorzystaniem akupunktury. Okazała się skuteczna przede wszystkim w eliminacji gwałtownych uderzeń gorąca. Ustępowały nawet na okres 3 miesięcy.
Z metod naturalnych można także wykorzystać właściwości ziół, które zawierają fitoestrogeny (działają podobnie jak estragon). Przeciwdziałanie trzeba zacząć znacznie wcześniej pijąc herbatki zielone i napary z ziół zawierających flawonoidy zwalczające wolne rodniki (odpowiedzialne za procesy starzenia). Kiedy pojawią się pierwsze objawy menopauzy warto sięgnąć po:
- szałwię – łagodzi uderzenia gorąca,
- czarną porzeczkę – łagodzi nietrzymanie moczu,
- kwiaty czarnego bzu, kozłek lekarski – łagodzą stres i wpływają na bezsenność,
- arcydzięgiel dnag gui (odmiana chińska) – reguluje miesiączkę,
- pluskwica gronista – łagodzi nastroje,
Niektórzy polecają także koniczynę czerwoną i niepokalanek pospolity. Trzeba jednak pamiętać, że kuracje ziołowe skuteczne są dopiero po dłuższym okresie stosowania.
Samo zatrzymanie menopauzy nie jest możliwe, ale można opóźnić jej wystąpienie. Trzeba jednak stosować się do konkretnych zasad zdrowego żywienia, a nie jeść co popadnie i spędzać czas przed telewizorem. Aktywne i wysportowane kobiety mają menopauzę znacznie później.
Nie ma takiej reguły. Moja koleżanka je co popadnie- same fastfoody, wszędzie jeździ autem, ma cukrzycę, a ma 56 lat i regularnie miesiączkuje, żadnych napadów gorąca, świetnie śpi.
Druga- szczupła, zadbana, siłownia, basen, menopauza ją dopadła w wieku 41 lat- żadnych chorób przewlekłych, poza depresją, która pojawiła się wskutek tak wczesnej menopauzy (koleżanka akurat wyszła drugi raz za mąż i planowali potomstwo)..
Ja – „po środku”, mam 52 lata, miesiączkuję, dbam o to co jem, pływam raz w tygodniu.
Zdrowie nie poddaje się regułom tak jak mówi statystyka (nie ma kogoś takiego jak człowiek statystyczny )