Powszechnie uważa się, że menopauza jest czasem, w którym zajście w ciążę nie jest już możliwe. Tymczasem okres menopauzy to pewien proces i dopiero po jego ukończeniu jajeczkowanie rzeczywiście już nie występuje. Dopóki poziom hormonów płciowych nie spadnie do tak niskiego poziomu, zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe. Nie jest to jednak zjawisko korzystne – u dzieci urodzonych w okresie menopauzy notuje się więcej wad genetycznych. Taka ciąża jest też zazwyczaj bardziej ryzykowna dla życia i zdrowia kobiety. Jak więc należy postępować, by taka sytuacja nie miała miejsca?
Menopauza a ciąża
Początek menopauzy zwykle niesie ze sobą różne dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zaburzenie cyklu miesiączkowego. Kobieta, która odczuwa wiele charakterystycznych objawów menopauzy powinna poddać się badaniu poziomu hormonów. Dopiero po takim badaniu ma ona pewność, że nie będzie już mieć dziecka. Brak miesiączki nie musi być oznaką zakończonej menopauzy, a ciąży. Ponadto brak uregulowanych miesiączek sprzyja długim przerwom między krwawieniami. Przez to brak okresu przez dwa miesiące także bywa odczytywany mylnie jako koniec menopauzy. W takim przypadku kobieta często rezygnuje ze stosowanej metody antykoncepcyjnej, co często oznacza zajście w ciążę.
Menopauza a zajście w ciążę
Warto pamiętać, że tylko zakończona menopauza gwarantuje, iż dana para nie będzie miała dziecka. U mężczyzn andropauza nie oznacza bezpłodności. Dlatego też jeśli kobieta jest w początkowej fazie menopauzy powinna zdecydować się na skuteczną metodę antykoncepcji. Bardzo często w tym czasie wybierane są odpowiednie tabletki hormonalne. Nie tylko zapobiegają one niechcianej ciąży, ale także łagodzą objawy przekwitania, ponieważ działają one podobnie do terapii hormonalnej. Nie należy jednak uważać, że takie działanie jest tak samo skuteczne. Hormonalna terapia zastępcza to metoda leczenia, która zazwyczaj trwa kilka lat i nie można jej nagle przerwać bez badań i konsultacji z lekarzem. W przypadku tabletek hormonalnych możliwe jest ich szybsze odstawienie, ale ich działanie jest o wiele słabsze niż specjalnej terapii hormonalnej.
Nie można zajść w ciążę po menopauzie. Można natomiast z sukcesem donosić dziecko pochodzące z zapłodnienia in vitro. To często jedyny ratunek dla kobiet, które przechodzą tak zwaną menopauzę przedwczesną lub są bezpłodne na skutek leczenia niektórych chorób nowotworowych. By jednak mogła urodzić w ten sposób swoje dziecko jajeczka powinny zostać wcześniej zamrożone – wtedy niwelowane jest zazwyczaj ryzyko wad rozwojowych wynikających z wieku matki. W ten sposób matka może także nosić dziecko swojej córki, która z jakiegoś powodu nie może sama donosić ciąży. By takie działanie było możliwe kobieta musi jednak przyjmować hormony, których organizm już nie produkuje.
Obecnie jednak w standardowym przypadku, jakim jest chęć zajścia w ciążę w czasie menopauzy za pomocą metody in vitro, coraz częściej mówi się o podwyższonym ryzyku takiego działania. Dlatego też rozważa się prawne uregulowanie tej kwestii.
Generalnie w okresie menopauzy lepiej uważać z seksem, bo jeszcze nie jest to okres całkowitej wolności, kiedy można sobie pofolgować i robić wszystko bez zabezpieczeń. Sama menopauza to nie jeden dzień i pstryknięcie palcami, kiedy wszystko zmienia się jak za działaniem czarodziejskiej różdżki.
Co ciekawe, w gabinetach wenerologów nie brakuje kobiet w wieku 45+, którym się wydaje, że jak już przeszły menopauzę, to mogą w każdej chwili i z każdym bzykać się bez zabezpieczenia. A potem wielkie halo, że choroby weneryczne się zdarzają.