Najczęściej polecaną przez lekarzy terapią w zakresie minimalizowania dolegliwości w okresie menopauzy jest tak zwana hormonalna terapia zastępcza. Choć nie da się jej zazwyczaj w pełni zastąpić, to warto wiedzieć, że podobne działanie jak hormony podawane podczas HTZ mają tak zwane fitoestrogeny. Co to takiego?
Fitoestrogeny to substancje, które mogą naśladować naturalne estrogeny produkowane przez kobiecy organizm. Zawarte są one między innymi w takich produktach jak soja czy czerwona koniczyna. Terapią fitoestrogenami, w przeciwieństwie do standardowej kuracji HTZ powinna zacząć się jednak jeszcze przed właściwym okresem klimakterium. Warto omówić terapię naturalnymi fitoestrogenami zwłaszcza w przypadku, gdy dana kobieta wcześniej paliła papierosy lub w jej rodzinie zdarzały się przypadki, gdy menopauza pojawiała się przedwcześnie.
Fitoestrogeny
Terapię fitoestrogenami można także traktować pomocniczo przy właściwej hormonalnej terapii zastępczej. Można ją jednak stosować także samodzielnie, ponieważ jej rozpoczęcie zaleca się jeszcze przed upływem czterdziestego roku życia.
Fitoestrogeny najczęściej zaleca się przyjmować w formie naturalnej – warzyw, owoców i orzechów. Należy wprowadzić ich do diety dość sporo. Korzyści z zastosowania specjalnego jadłospisu to nie tylko wprowadzenie do organizmu fitoestrogenów, ale również witamin zalecanych do przyjmowania w okresie menopauzy. Oprócz wyżej wspomnianej soi w terapii fitoestrogenami spożywa się większe ilości także innych warzyw strączkowych, takich jak fasola czy groch. Wskazane są również nasiona i orzechy, zwłaszcza bogate w witaminę E ziarna słonecznika. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu również siemię lniane i standardowe owoce, takie jak jabłka i gruszki. Czerwoną koniczynę należy przyjmować w postaci suplementów. O tym, jakie produkty trzeba koniecznie wprowadzić do diety w danym przypadku decyduje lekarz specjalista. Warto bowiem wiedzieć, że odpowiednie grupy produktów zawierają różne fitoestrogeny, które mają nieco odmienne działanie. Lekarz wykonując badania poziomu hormonów oraz kierując się rodzajem dolegliwości podawanych przez pacjentkę może dobrać najbardziej właściwą kurację fitoestrogenową.
Działanie fitoestrogenów
Fitoestrogeny mogą pomóc złagodzić typowe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i zbyt obfite pocenie się oraz nadmierne krwawienia, występujące jeszcze przed właściwym okresem klimakterium. Mogą także wpływać na często występujące objawy ze strony układu nerwowego. Wiele kobiet w okresie menopauzy cierpi na pogorszenie koncentracji i depresję. Zawarte w wyżej wymienionych produktach fitoestrogeny, witaminy i inne składniki mogą wpłynąć również na poprawę stanu zdrowia w tych obszarach.
Oprócz działania przeciw dolegliwościom podczas okresu menopauzy fitoestrogeny wykazują ogólne działanie przeciw starzeniu się organizmu. Z tego powodu z pojęciem estrogenów można spotkać się również w kosmetyce. Fitoestrogeny zapobiegają wiotczeniu skóry oraz występowaniu zmarszczek. Tym bardziej warto więc wprowadzić wyżej wymienione produkty do codziennej diety.
Warzywa, orzechy i niektóre owoce – to są prawdziwe i najbardziej oraz najszybciej przyswajalne fitoestrogeny. Nie ma co się sztucznie suplementować jak można pozyskać je naturalnie i złagodzić objawy menopauzy do takich, które nie będą wpływały na realny komfort życia.