Objawy menopauzy

Objawy menopauzy
4.9 (97.5%) 8 głosów

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiet, pojawiający się ok. 50 roku życia. Zdecydowana większość kobiet źle znosi ten okres, warto więc zapoznać się jak objawia się menopauza i na jakie dolegliwości trzeba być przygotowaną.

Klimakterium

To inna nazwa dla menopauzy lub przekwitania. Jest sygnałem, że organizm starzeje się i zachodzą w nieubłagane zmiany. Jedne dotyczą wyglądu zewnętrznego, inne zmian w funkcjonowaniu organów i układów wewnętrznych.

Menopauza jest efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Zostaje zachwiana naturalna równowaga w wydzielaniu estrogenów i progesteronu, najważniejszych hormonów kobiecych, które odpowiadają za prawidłową owulację oraz przygotowanie macicy na ciążę i jej utrzymanie. Zmiany w produkcji hormonów powodują stopniowe zanikanie menstruacji, co w efekcie prowadzi do zakończenia okresu prokreacyjnego. Proces ten może zachodzić między 45 a 55 rokiem życia.

Jak się objawia menopauza

Najbardziej charakterystycznym objawem są zaburzenia w cyklu owulacyjnym. Początkowo mogą one występować w krótszych lub dłuższych niż zwykle odstępach czasu, krwawienia mogą być obfitsze lub bardziej skąpe. Ostatecznie miesiączka zanika. Za faktyczny początek klimakterium lekarze uznają upływ 12 miesięcy od ostatniej menstruacji.

Zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej wywołują u znakomitej większości kobiet (90%) objawy o charakterze fizycznym i psychicznym.

Wśród dolegliwości fizycznych, poza zaburzeniami menstruacji mogą pojawić się:

  • nagłe uderzenia gorąca (jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości),
  • bardzo intensywne poty nocne,
  • zmęczenie i ogólne osłabienie (nazywane męczliwością, ponieważ objawy nie ustępują po wypoczynku),
  • zaburzenia w rytmie pracy serca,
  • osłabienie kości (osteoporoza),
  • zwiększenie wagi,
  • zmiany w wyglądzie skóry (traci jędrność, sprężystość).

Równie uciążliwe jak objawy fizyczne, mogą być objawy menopauzy natury psychicznej. Zaliczamy do nich:

  • częste zmiany nastrojów,
  • ogólne podenerwowanie,
  • osłabienie libido,
  • trudności z koncentracją,
  • strach przed trudnościami i niepowodzeniem („nakręcanie się”),
  • stany depresyjne.

Wystąpienie poszczególnych objawów i stopień ich nasilenia jest sprawą bardzo indywidualną. Dla jednych kobiet najważniejsze będą zmiany w wyglądzie (pozostałych objawów nie odczuwają), dla innych uderzenia gorąca lub stany depresyjne spowodowane obniżeniem popędu seksualnego i świadomością bezpłodności.

Leczenie w okresie klimakterium

Przede wszystkim polega ono na osłabianiu negatywnych objawów menopauzy. W celu utrzymania prawidłowej wagi zalecane jest wprowadzenie diety niskokalorycznej, zwiększenie aktywności fizycznej. W zmianach wyglądu skóry i jej właściwości pomocne są kosmetyki przeznaczone dla kobiet po 50 roku życia.

Za większość zmian zachodzących w funkcjonowaniu organizmu odpowiedzialne są hormony, dlatego najskuteczniejszym sposobem na zniwelowanie objawów jest HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza polegająca na przyjmowaniu odpowiednich dawek estrogenów lub progesteronu.


2 comments on “Objawy menopauzy

  1. facecik pisze:

    Objawy menopauzy to podobno przede wszystkim uderzenia gorąca, ale jako mąż po przejściach powiem wam, że to jest huragan i tsunami w jednym!!! U mnie przez tydzień było w chacie takie tornado, że miałem nadzieję na to, że w końcu to całe klimakterium się skończy. Szybko nie poszło, ale łatwo nie było…

  2. Meta pisze:

    Ja po menopauzie przede wszystkim przytyłam i to mocno. Już po miesiączce, która okazała się ostatnią, zaczęło się stopniowe przybieranie na wadze. Potem było jeszcze tylko gorzej i ani się obejrzałam, a menopauza odebrała mi umiejętność normalnego funkcjonowania bez nadmiaru kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

73 + = 76