Menopauza jest procesem nieodwracalnym, nie da się jej cofnąć. Oznacza definitywnie zakończenie możliwości zajścia w ciążę. Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki ciąży w wieku późnym, ale są to przypadki incydentalne.
Menopauza
To okres, w którym kobieta traci swoje zdolności rozrodcze. W wyniku procesu starzenia się organizmu następuje zmiana w funkcjonowaniu niektórych narządów. W przypadku menopauzy dotyczy to przede wszystkim jajników, które zaczynają produkować mniejszą ilość hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu. Osłabienie zdolności produkcyjnych jajników powoduje nie tylko zaburzenia w owulacji, ale także wiele innych dolegliwości, które mają charakter fizyczny i psychiczny. W zależności od predyspozycji indywidualnych mogą występować z różnym nasileniem.
Objawy menopauzy
Najczęstszymi oznakami klimakterium są:
- nieprawidłowości menstruacyjne – miesiączka może pojawiać się wcześniej lub później (nawet w odstępach 2-3 miesięcy), krwawienia mogą być bardziej skąpe lub bardziej obfite,
- uderzenia gorąca – pojawiają się nagle, obejmują najczęściej twarz i szyję, wywołują zaczerwienienie i mogą być pomylone z nagłym skokiem ciśnienia,
- częste zmiany nastrojów – od euforii do apatii,
- uczucie ciągłego zmęczenia – nie ma znaczenia wysiłek fizyczny i ilość godzin przeznaczonych na wypoczynek,
- zmiany w wyglądzie – zwiększenie wagi, skóra staje się wiotka i obwisła.
Przyczyny menopauzy
Najczęściej mają charakter naturalny i wynikają ze zmian zachodzących w organizmie. Spowodowane są procesem starzenia się komórek i utraty lub spowolnienia funkcji niektórych narządów. W przypadku klimakterium najważniejsze są zmiany zachodzące w jajnikach. To one regulują prawidłową gospodarkę hormonami płciowymi. W okresie rozrodczym podczas okresu płodnego w cyklu owulacyjnym produkują większą ilość estrogenów, które odpowiadają także za popęd płciowy, jędrność skóry i stan kości (często nazywane są hormonami młodości). W okresie poowulacyjnym jajniki produkują większą ilość progesteronu, który przygotowuje błonę macicy do ciąży i odpowiedni jego poziom zapewnia donoszenie ciąży do końca.
Czasami powody menopauzy nie mają charakteru naturalnego, ale wywołane są innymi czynnikami. Nazywane są czynnikami indukowanymi, czyli wywołującymi określone objawy.
Do tych przyczyn zewnętrznych, powodujących zmiany menopauzalne należy przede wszystkim zaliczyć wszystkie zabiegi chirurgiczne dotyczące narządów rodnych. Usunięcie jajników, podwiązanie jajowodów, usunięcie macicy zawsze powodują menopauzę. Najczęściej są również przyczyną przedwczesnej menopauzy, czyli występującej przed 40 rokiem życia.
Inna przyczyna menopauzy to stosowane sposoby leczenia. Dotyczy to przede wszystkim leczenia chorób nowotworowych. Ubocznym skutkiem radioterapii czy chemioterapii jest uszkodzeni jajników, a co za tym idzie, zaburzenie w równowadze hormonalnej.
Bez względu na charakter przyczyn, objawy przekwitania są bardzo podobne. W przypadku przyczyn indukowanych objawy menopauzy mogą pojawić się znacznie wcześniej.
Niewiele osób wie, że menopauza, a właściwie jej czas kiedy się zaczyna, może przypaść w różnych okresach i de facto mamy sporą możliwość regulacji tego czasu. Oczywiście nie dokładnie, ale biorąc pod uwagę styl życia i stosowanie używek, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia menopauzy na przykład przed 45 rokiem życia.
Podobno jest tak, że im więcej dzieci się urodzi, tym szybciej menopauza się pojawi. Organizm w naturalny sposób to wszystko sobie reguluje. Matka natura też nie chce, żeby rodzić dzieci za późno, gdy kobieta nie ma już tyle sił. Dlatego lepiej po prostu iść za jej głosem i niczego na siłę nie przyspieszać i nie zwalniać.