Chociaż obecnie najczęściej polecanym sposobem łagodzenia dolegliwości podczas menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza, wiele osób decyduje się na złagodzenie dokuczliwych objawów preparatami ziołowymi. Które zioła na menopauzę są godne polecenia i w jakiej formie najlepiej jest je przyjmować?
Zioła łagodzące menopauzę
Zioła łagodzące menopauzę zazwyczaj zażywa się w postaci naparów. Tak jest na przykład w przypadku melisy, która ma działać łagodząco w przypadku zaburzeń samopoczucia i nadmiernego pocenia się. Zalecane jest także picie herbatek z liści malin. Lukrecja stosowana w formie naparu z innymi ziołami, takimi jak kozłek lekarski wpływa korzystnie na regulację ciśnienia.
Zioła w leczeniu menopauzy mogą mieć także formę wyciągów. Wtedy zazwyczaj przyjmuje się je w formie tabletek lub kapsułek. W takiej formie często sprzedawane są również olejki do stosowania wewnętrznego, na przykład olejek z pierwiosnka czy czarnej porzeczki, które są stosowane w przypadku, gdy jedną z dolegliwości przy menopauzie są wzdęcia. Inne zioła stosowane przy menopauzie to między innymi korzeń żeń-szenia oraz pluskwicy europejskiej. To właśnie one zawierają fitoestrogeny, podobnie jak czerwona koniczyna. Te rośliny zazwyczaj stosowane są w formie wyciągów, ponieważ trudno dostarczyć właściwą ilość potrzebnej substancji w formie całkowicie naturalnej. Stosując zioła w postaci naparów należy pamiętać, że nie należy ich słodzić cukrem. Dozwolone bywa jedynie lekkie osłodzenie wystudzonego naparu prawdziwym miodem.
Zioła łagodzące objawy menopauzy
Zioła zalecane w przypadku dolegliwości przy menopauzie to także szyszki chmielu oraz ziele serdecznika, stosowane zazwyczaj w formie naparów do picia. Należy stosować je według wskazówek lekarza, ponieważ takiej formy terapii wspomagającej nie należy stosować samodzielnie.
Zioła przy menopauzie można stosować również zewnętrznie w postaci maści lub olejków, by zwalczyć konkretne objawy. W przypadku suchości pochwy można zastosować typowy lubrykant na bazie wody, jednak także skuteczną metodą nawilżenia może być specjalna maść nagietkowa, zawierająca między innymi prowitaminę E. W celu uratowania przerzedzających się włosów na skórze głowy warto jest stosować olejek rycynowy. Na początku należy go nieco podgrzać. Potem konieczne jest wmasowywanie go w skórę głowy miękką szczoteczką. By wzmocnić działanie kuracji najlepiej jest trzymać olejek na skórze głowy przez kilka godzin. Dla wygody i dla utrzymania właściwej temperatury tego naturalnego preparatu warto jest w tym czasie mieć na głowie foliowy czepek. Potem można już umyć włosy. Olejek rycynowy nie jest w stanie uratować wszystkich włosów, jednak pobudza wzrost bardzo cienkich włosków, dzięki czemu przerzedzenie spowodowane menopauzą nie jest aż tak widoczne.
Inną metodą zmniejszania dolegliwości przy menopauzie jest zastosowanie środków homeopatycznych na bazie ziół. By ich działanie było skuteczne należy jednak wcześniej odpowiednio je dobrać, co może zrobić tylko doświadczony homeopata.
Podczas stosowania ziołoterapii nie należy zapominać o innych zaleceniach lekarskich, zwłaszcza tych dotyczących diety oraz aktywności fizycznej.
Tak naprawdę na menopauzę nie trzeba stosować żadnych leków. W zupełności wystarczą zioła na klimakterium, bo przede wszystkim trzeba uregulować gospodarkę hormonalną w organizmie, która w tym okresie jest mocno rozchwiana.
Melisa na menopauzę jest zdecydowanie najlepsza, bo działa na kilka objawów. Przede wszystkim uspokaja, a wiadomo, że w tym okresie jest nerwowa i napięta atmosfera. Zwłaszcza, że nie znam kogoś, kto się takimi informacjami dzieli, raczej większość tłamsi to w sobie. No i jeszcze zmiany temperatury przy klimakterium też są znacznie łagodniejsze jak się regularnie pije melisę.